Co oznacza stan zapalny w obrazie cytologii?

Co oznacza : rozmaz nadaje się do oceny ,ale jest niezbyt czytelny z powodu licznych komórek zapalnych. Ogólna charakt. rozmazu: obraz cytologiczny nieprawidłowy Wynik : nie stwierdza się cech śródnablonkowej neoplazji ani raka Inne zmiany nienowotworowe : zmiany odczynowe związane z zapaleniem( łącznie z typowymi zmianami rekreacyjnymi . Czy coś powinnam zażywać na te liczne komórki zapalne ? Nigdy takiej cytologi nie miałam . Pierwszy raz że mam liczne komórki zapalne. Co zrobić żeby pozbyć się stanu zapalnego . Poza tą cytologia innych złych objawów nie mam.
KOBIETA, 33 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku, gdy w cytologii wykryto wiele komórek zmienionych zapalnie, należy udać się do ginekologa, aby ustalić, co przyczyniło się do ich pojawienia. Zapewne konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, m.in. posiewu z pochwy, aby wykluczyć obecność komórek grzybowych/bakteryjnych.

Lekarz specjalista na podstawie przeprowadzonych badań ustali dokładny tok leczenia za pomocą odpowiednich medykamentów.

Więcej na temat badania cytologicznego przeczyta Pani w poniższych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-w-polsce

https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-jak-wazne-jest-to-badanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.