Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co wynika z tego opisu cytologii?

Witam, otrzymałam wczoraj wyniki cytologii : Rozmaz odpowiedni do oceny, Nie stwierdzono zmian śródnabłonkowych i procesu złośliwego, CI 1 d) niespecyficzna infekcja bakteryjna Jedni lekarze twierdzą, że wszystko jest, inni , że należy podjąć leczenie. Proszę o fachową poradę. Kobieta 27 lat
KOBIETA, 27 LAT 2 miesiące temu

Palenie w ciąży - świadomy wybór

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety sam wynik cytologii to za mało, by móc ocenić, czy powinno zostać wdrożone leczenie, czy jest to zbędne. Na pewno opis badania cytologicznego wskazuje, że nie ma powodu do obaw – nie znaleziono nieprawidłowych komórek, mogących wskazywać na zmiany nowotworowe.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cytologiczne-szyjki-macicy.

Z kolei infekcja bakteryjna, czyli skolonizowanie dróg rodnych patogennymi bakteriami, nie zawsze wymaga leczenia. Przede wszystkim jest to niezbędne wówczas, gdy pacjentce dokuczają objawy typowe dla infekcji – upławy, świąd, pieczenie, ból pochwy lub inne. Natomiast nierzadko zdarza się, że wykryte w badaniu skąpe kolonie bakterii chorobotwórczych nie dają żadnych dolegliwości – wówczas większość lekarzy przyznaje, że leczenie nie jest konieczne, a co więcej, może być niewskazane.

Warto pamiętać, że każda ingerencja we florę bakteryjną pochwy, mająca na celu eliminację potencjalnych patogenów, powoduje także zaburzenia flory fizjologicznej pochwy. To może skutkować nawrotem czy wręcz pojawieniem się dużo poważniejszych stanów zapalnych pochwy.

O florze bakteryjnej pochwy przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/flora-bakteryjna-miejsc-intymnych-a-infekcje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy