Jak ocenić wynik cytologii u 25-latki?

Cytologia co oznaczają odpowiedzi: A)Rozmaz odpowiedni do oceny B)Nie stwierdzono zmian sródnabłonkowych i procesu złośliwego C)interpretacja/wynik Zmiany nienowotworowe Czynniki infekcyjne Zmiany flory bakteryjnej W takim wypadku jest czym się martwić? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

określenie w podpunkcie A, według skali Bethesda stosowanej od niedawna w ocenie badań cytologicznych, oznacza, że pobrany materiał okazał się wystarczający, by wykonać prawidłowo badanie i móc mówić o niezafałszowanym wyniku. Brak zmian śródnabłonkowych i procesu złośliwego oznacza pokrótce brak nowotworu i jest to prawidłowy wynik cytologii, który nie powinien budzić Pani niepokoju. Więcej o cytologii pod tym adresem: https://parenting.pl/wyniki-cytologii.

Ostatni podpunkt natomiast może świadczyć o zaburzeniach mikroflory bakteryjnej pochwy – zazwyczaj zmniejszenie ilości pałeczek kwasu mlekowego jest równoważne ze zwiększeniem ilości mikroorganizmów patogennych, co bywa przyczyną infekcji intymnej. Jeśli ma Pani jakieś objawy (upławy, pieczenie, swędzenie), to należy podjąć leczenie. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne.

Być może również ten artykuł Panią zainteresuje: https://parenting.pl/wyniki-cytologii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.