Co oznacza ten opis cytologii 23-latki?

Dzień dobry, Przebywam obecnie za granicą i nie mam jak zapytać swojego lekarza. Dostałam wynik cytologii i bardzo proszę o interpretację. Rozmaz odpowiedni do oceny - obecne komórki gruczołowe (endocerwikalne). NIE STWIERDZONO NEOPLAZJI ŚRÓDNABŁONKOWEJ ANI NOWOTWORU ZŁOŚLIWEGO. Czynniki infekcyjne: zmiany flory bakteryjnej. Obraz cytologiczny odpowiada grupie II wg systemu Papanicolaou. Reakcja estrogenna. Obfita flora mieszana. Słaby odczyn zapalny. Obecne komórki metaplastyczne. Obecne komórki endometrialne. Liczne erytrocyty. Kontrola cytologiczna według wskazań lekarza. Kobieta, 23 lata. Z góry dziękuję za odpowiedź!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

obecność komórek gruczołowych, a także erytrocytów nie jest niczym niepokojącym – erytrocyty wskazują na krew w materiale pobranym do badań, a komórki endocerwikalne świadczą po prostu o prawidłowo pobranym materiale. Komórki te budują nabłonek szyjki macicy.

Więcej informacji na temat cytologii odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie.

Natomiast zarówno mieszana flora pochwy, jak i odczyn zapalny wskazują prawdopodobnie na infekcję i zaburzenia flory bakteryjnej. Środowisko pochwy powinno mieć kwaśny odczyn i przewagę dobroczynnych bakterii Lactobacillus, czyli pałeczek kwasu mlekowego. Gdy dochodzi do zaburzenia flory, pałeczki są w mniejszości, a ich miejsce zajmują namnażające się patogeny, przed którymi organizm nie jest w stanie się bronić. Mogą to być patogenne bakterie lub grzyby. To one są najczęstszym źródłem infekcji pochwy.

Jeśli zatem ma Pani dolegliwości, takie jak świąd, pieczenie, ból pochwy czy upławy, wówczas warto niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem, który zdecyduje o leczeniu.

O infekcjach pochwy może Pani przeczytać w naszym artykule, by może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.