Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jam długo stosować Nystatynę w ciąży?

Dzień dobry. Jestem w 6 miesiącu ciąży i po antybiotyku dostałam grzybicy jamy ustnej. Otrzymałam nystatynę do pędzlowania 2 razy dziennie oraz probiotyk lakcid forte raz dziennie. Proszę o informację ile należy stosować. Leki. . Bardzo się martwię że nystatyna może zaszkodzić dziecku. Proszę o informację czy jest bezpieczna .
KOBIETA, 28 LAT 7 miesięcy temu

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

kurację należy stosować aż do ustąpienia objawów lub tak, jak zalecił lekarz, przy czym probiotyk warto stosować jeszcze przez 7 dni po zakończeniu farmakoterapii. Jest to istotne, ponieważ grzybica występuje jako częste powikłanie po leczeniu antybiotykami, których działanie opiera się na niszczeniu bakterii – nie tylko patogennych, ale również tych dobroczynnych. Stanowią one florę bakteryjną, która jest barierą dla szkodliwych drobnoustrojów, w tym grzybów. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-rozwoju-grzybicy.

Nystatyna to standardowy lek przeciwgrzybiczy, przepisywany na infekcje grzybicze – może go Pani bezpiecznie stosować w ciąży. Nie wchłania się do krwiobiegu, jest w dużej mierze wydalany z kałem. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej o leku dowie się Pani stąd: https://portal.abczdrowie.pl/nystatyna-charakterystyka-stosowanie-przeciwwskazania-skutki-uboczne.

Być może zechce Pani przeczytać także artykuł o grzybicy jamy ustnej: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-grzybica-jamy-ustnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy