Kiedy można spożywać alkohol po odstawieniu Nystatyny?

Witam. Po jakim czasie od zakończenia stosowania leku Nystatyna Teva (zawiesina doustna) mogę spożywać alkohol?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lek Nystatyna Teva to antybiotyk polienowy, którego substancją czynną jest nystatyna. Wykazuje on działanie przeciwgrzybicze, dlatego stosowany jest podczas leczenia grzybicy przewodu pokarmowego (w tym również jamy ustnej oraz przełyku) oraz w profilaktyce pacjentów, którzy stosują duże dawki antybiotyków czy kortykosteroidów.

W ulotce leku brakuje informacji na temat interakcji z alkoholem, jednak powszechnie wiadomo, iż alkohol jest przeciwwskazany w trakcie leczenia grzybicy, gdyż może zaburzyć proces leczniczy.

Nystatyna wykazuje swoje działania przez 24-72 godziny od podania i tyle czasu najlepiej powstrzymywać się od spożywania alkoholu.

Pytania o interakcje między lekiem Nystatyna Teva a alkoholem pojawiały się w naszym projekcie pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-przyjeciu-nystatyny-mozna-pic-alkohol, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-spozywac-alkohol-przy-zazywaniu-nystatyny-teva.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.