Czy Nystatyna jest bezpieczna w ciąży?

Jestem w 9 miesiacu ciąży. Mam bardzo wysuszone gardło co sprawia mi problem z przełykaniem dodam rowniez że mam bardzo wysuszoną śluzówkę nosa i czuje jak cisninie w uszach sue kumuluje. Lekarz przepisał mi nyststyne na gardło. Aczkolwiek mam obawy z nią związane. Czy jest bezpieczna dla dziecka.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Nystatyna to substancja stosowana do leczenia infekcji o podłożu grzybiczym, także w grzybiczych infekcjach jamy ustnej, m.in. pleśniawkach.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/nystatyna-charakterystyka-stosowanie-przeciwwskazania-skutki-uboczne.

Może być stosowana w ciąży, jeżeli zachodzi taka konieczność. Natomiast trudno ocenić, czy taka zachodzi w Pani przypadku, bo nie wspomina Pani o typowych dla grzybicy jamy ustnej dolegliwościach. Jest to biały nalot na śluzówce, obecność nadżerek, ból, pieczenie w obrębie jamy ustnej i/lub gardła. W razie wątpliwości można wykonać posiew, by potwierdzić hipotezę o kandydozie jamy ustnej.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-grzybica-jamy-ustnej.

Jeżeli ma Pani wątpliwości, proszę skonsultować się z lekarzem i upewnić co do zasadności zastosowania farmakoterapii w takiej postaci.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-gardla-w-ciazy-leczenie-wzmocnienie-odpornosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.