Dlaczego mój głos uległ zmianie?

Witam. Miałem grzybice jamy ustnej, możliwe że przez palenie papierosów bo akurat wtedy się zaczeła, zauważyłem zmianę barwy głosu na ciemniejszą, miałem przełyk trochę zwiężony takie grudki, brałem antybiotyk, oraz płuczę gardło teraz płynem do jamy ustnej po kuracji, przełyk się zwiększył i znowu mam barwę głosu jaśniejszą, czy możliwe że mi się wtedy trochę zmienił bo miałem grzybice? czy to ma coś wspólnego ze sobą? (nadal palę papierosy a barwe znowu mam taką jaką lubię) dodam że jestem wokalistą więc bardzo mi zależy o odpowiedzi, czy mam racje

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Grzybica jamy ustnej to jedna z najczęstszych schorzeń w tym odcinku przewodu pokarmowego. Jest to zapalenie błon śluzowych wywołane przez drożdżaki z rodzaju Candida.

Czynniki, które sprzyjają rozwojowi kandydozy to: niewłaściwa higiena jamy ustnej, nieleczona próchnica zębów, zmniejszenie wydzielania śliny, zaburzenia immunologiczne, uszkodzenia mechaniczne, palenie papierosów czy spożywanie alkoholu.

Głównymi objawami grzybicy jamy ustnej są między innymi: biały nalot na języku, gardle i podniebieniu, owrzodzenia, ból języka, dziąseł, zmniejszenie apetytu oraz nieprzyjemny zapach z ust. W niektórych przypadkach może dochodzić do zmiany głosu, zwłaszcza, jeśli kandydoza rozprzestrzenia się na tylną część i gardła i następuje odruch kaszlu.

Kuracja polega głównie na pędzlowaniu zmian preparatem z nystatyną, oraz płukaniem jamy ustnej odpowiednimi płynami (np. płyn Lugola, roztwór chlorheksydyny).

Zastosowane przez Pana leczenie przyniosło oczekiwany rezultat. Jeśli głos uległ poprawie to nie ma powodów do niepokoju.

Zalecamy jednakże konsultację z lekarzem, który oceni stan jamy ustnej po przebytej grzybicy.

Aby w przyszłości ograniczyć ryzyko wznowienia infekcji możemy zaproponować takie zasady jak: właściwa higiena jamy ustnej, dieta niskowęglowodanowa, regularne wizyty stomatologiczne oraz (w miarę możliwości) ograniczenie palenia papierosów.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-grzybica-jamy-ustnej

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-jezyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.