Jak wyleczyć grzybicę jamy ustnej w tej sytuacji?

Witam. Mam grzybice jamy ustnej, a raczej miałem chociaż lekarz rodzinny stwierdza że jest już wyleczona (nadal mam biały język i nadżerki i mi się zwęża przełyk a gdy wypłuczę płynem do jamy ustnej poszerza mi się) była nieleczona od około 2018roku, myślałem że to nic takiego myliłem się :/ , mam też coś na udach od wewnątrz czerwonego i lekko pomarszczona skóra w tym obszarze może to otarcia zwykłe ale w poniedziałek idę do lekarza... Mam nerwice i hipochondrie i ostatnio się boje że jeśli nie leczyłem ją od 2018roku, dopiero w tym roku w czerwcu 2 tygodniową kuracje antybiotykiem przeszedłem, umrę :( dużo o tym czytałem w internecie i to mój błąd, ale się boje, czy ktoś miał do czynienia z jakąkolwiek grzybicą od kilku lat? czy faktycznie mam się bać? :( może mam zwykły refluks, aczkolwiek boje się i to bardzo :(

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Grzybica jamy ustnej to częsta przypadłość występująca zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Nieleczona może prowadzić to pewnych powikłań, jednakże zdarza się to stosunkowo rzadko.

Zważywszy na fakt, iż lekarz stwierdził wyleczenie tego schorzenia nie było potrzeby kontynuowania leczenia. Biały nalot na języku i obecność nadżerek (aft) może utrzymywać się jeszcze przez pewien czas. Bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej poprzez stosowanie specjalnych płukanej, sprejów, czy żeli. Należałoby przede wszystkim zmienić dietę poprzez ograniczenie węglowodanów, nabiału i białej mąki na rzecz warzyw, owoców, kwasów omega 3 i 6.

Bardzo ważne jest także zadbanie o naturalną odporność organizmu, czyli między innymi częste przebywanie na świeżym powietrzu, zwiększona aktywność ruchowa, zmniejszenie sytuacji stresogennych oraz nieprzegrzewanie organizmu.

Jeżeli problem z grzybicą jamy ustnej będzie się powtarzał, zalecamy kontrolę u lekarza rodzinnego, aby mógł wykluczyć inne schorzenia i zdecydować o dalszej diagnostyce.

Przypadłość, o której Pan wspomniał, czyli hipochondria może negatywnie wpływać na jakość życia. Zalecamy w tym wypadku skonsultować się z psychologiem, ale pomógł Panu uporać się z tym problemem, głównie przez właściwą psychoterapię.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-grzybica-jamy-ustnej

https://portal.abczdrowie.pl/hipochondria

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.