Jak leczyć grzybicę jamy ustnej w ciąży?

Witam obecnie jestem w 30tc wcześniej jak i teraz mam problem z grzybica jamy ustnej ( na obecny moment chorobą przygasła nie ma pieczenia języka czasem pojawi się lekki biały nalot to zależy od jedzenia czy jest mniej cukru). Czy dziecko po porodzie może zarazić się grzybicą przez karmienie piersią badz jakiś wyjazd inny sposób?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

grzybica to bardzo powszechna dolegliwość, która może atakować skórę, genitalia, układ pokarmowy czy jamę ustną. Jest trudna do zwalczenia i atakuje najczęściej, gdy organizm jest osłabiony lub pojawiają się zaburzenia czy wahania hormonalne. Dlatego z powodu grzybicy cierpią często ciężarne, ale narażone na nią są również dzieci – zwłaszcza niemowlęta i noworodki, bo ich układ odpornościowy nie funkcjonuje jeszcze poprawnie.

O grzybicy u dzieci może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-u-dzieci.

Natomiast przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności z uwagi na fakt, że grzybica ma charakter miejscowy, jest małe prawdopodobieństwo, by niemowlę zaraziło się od Pani. Oczywiście proszę pamiętać, że całowanie dziecka czy oblizywanie jego smoczka to zachowania, do których zdecydowanie nie należy dopuszczać. Bardzo istotne jest także, by kontynuowała Pani leczenie grzybicy – najlepiej, gdyby udało się pokonać drożdżycę jeszcze przed porodem.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-grzybica-jamy-ustnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.