Czy można stosować Gynalgin w ciąży u 27-latki?

Lekarz zapobiegawczo przepisal mi gynalgin jestem w 18 tygodniu ciąży, wyniki przyszły po 5 dniach nie wykryto żadnej bakterii czy gynalgin zapobiegaeczo nie uszkodzi plodu??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Gynalgin to lek o szerokim spektrum działania – działa bakteriobójczo, stosuje się go także przy zakażeniach pierwotniakami (rzęsistkiem pochwowym) i grzybami. Zatem jeżeli przyczyną infekcji pochwy nie była bakteria, to być może inny patogen, niebezpieczny dla płodu. Tutaj więcej o możliwych przyczynach infekcji pochwy: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie.

Z uwagi na zawartość metronidazolu zaleca się ostrożność w stosowaniu tego leku, jednak jeśli zaistnieją okoliczności bezwzględnej konieczności, to można stosować Gynalgin w ciąży. Przypuszczam, że lekarz prowadzący ciążę nie przepisał Pani farmaceutyku zapobiegawczo, a po to, żeby wyleczyć infekcję pochwy jeszcze zanim pojawią się wyniki posiewu. Dodatkowo ten lek nie wywiera negatywnego wpływu na florę bakteryjną pochwy. Tutaj sugestia naszego eksperta w odpowiedzi na podobne pytanie, proszę się z nią zapoznać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zastosowanie-clotrimazolum-i-gynalgin-w-ciazy.

Warto pamiętać, że nieleczone infekcje pochwy – nie tylko o podłożu bakteryjnym – mogą stanowić zagrożenia dla ciąży oraz płodu – prowadzić do przedwczesnego porodu i zainfekowania noworodka. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.