Czy można do pochwy stosować Octenisept?

Witam mam octenisept z aplikatorem waginalnym do stosowania wew pochwy na upławy pytanie jak to stosować tzn ile rozpyleń i przez jak długi okres czasu można to stosować a i czy octenisept zabija bakterie kwasu mlekowego w pochwie ? Proszę o inf i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

odnośnie do Pani pytania, odpowiadamy, że preparat, o którym Pani wspomniała, można stosować przy infekcjach miejsc intymnych. Substancje znajdujące się w nim mają działanie niszczące bakterie, grzyby, drożdżaki, pierwotniaki, a także wirusy.

Należy jednak pamiętać, że zbyt częste stosowanie może prowadzić także do usuwania dobrych bakterii w organizmie. Środek ten zawiera dichlorowodorek oktenidyny oraz fenoksyetanol, są to substancje usuwające również pozytywną florę bakteryjną.

Dokładne informacje dotyczące aplikacji preparatu, powinna Pani znaleźć w ulotce załączonej wraz z lekiem. Aplikator wprowadza się w głąb pochwy, po czym spray należy dokładnie rozpylić.

Aby uniknąć kolejnych problemów z infekcjami intymnymi i występującymi wraz z nimi upławami, powinna Pani wziąć pod uwagę przyczyny ich powstawania, w szczególności takie jak: nieodpowiednia higiena miejsc intymnych, zażywanie dużej ilości antybiotyków, uczęszczanie na basen, saunę, korzystanie z toalet publicznych, zaburzona równowaga hormonalna czy nieodpowiednia dieta lub stres.

W celu dokładniejszego zbadania stanu zdrowia i dobrania ewentualnych środków zapobiegawczych zalecamy wizytę u ginekologa.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi artykułami, które mogą być dla Pani przydatne:

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/octenisept-charakterystyka-leku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.