Czy doszło do zaostrzenia infekcji pochwy?

Witam Tydzień temu odbyłam stosunek seksualny z partnerem po bardzo długiej absencji seksualnej . Po tym czasie odczuwam spory dyskomfort pochwy , jakby była pełna otarć, zauważyłam też powiększone węzły chłonne pachwinowe które najbardziej mnie niepokoją . Użyliśmy prezerwatywy więc wykluczam chorobę weneryczną . Wcześniej lekarz stwierdził grzybice pochwy i wdrożył odpowiednie leczenie. Czy możliwe jest to , że została ona niedoleczona i w skutek stosunku zaognił się stan zapalny?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych może pojawiać się w przebiegu wielu chorób, w tym również i tych przenoszonych drogą płciową – opryszczki narządów płciowych czy kiły. Proszę pamiętać, że prezerwatywa chroni przed chorobami wenerycznymi, ale nie w stu procentach (choćby jama ustna czy odbyt są rezerwuarem niektórych patogenów obecnych w pochwie czy wydzielinach z penisa).

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji dotyczących węzłów chłonnych, odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/powiekszone-wezly-chlonne-infekcje-choroby-autoimmunologiczne-reakcja-na-leki.

Natomiast ból w obrębie pochwy może być również spowodowany penetracją pochwy – intensywny seks lub brak odpowiedniego nawilżenia może prowadzić do powstania otarć i drobnych urazów w obrębie śluzówki, a niedoleczona grzybica pochwy czy grzybica odnawiająca się również bywa źródłem odczuwalnego dyskomfortu w trakcie lub po seksie.

Niestety w tej sytuacji jedynym wyjściem wydaje się wizyta u ginekologa – zwłaszcza jeśli nadal będzie Pani wyczuwać powiększone węzły chłonne.

Zachęcam również do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/wirusowe-choroby-weneryczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.