Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 7 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Fakty o zdrowiu - Chlamydia

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

prezerwatywa chroni przed wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale nie jest w 100% bezpieczna w sytuacji przypadkowego seksu. Wirusy, bakterie, a nawet niektóre grzyby mogą przeniknąć do organizmu przez kontakt z błonami śluzowymi lub wniknąć do krwiobiegu przez mikrourazy na skórze.

O chorobach wenerycznych przeczyta Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-i-pierwotniakowe-choroby-weneryczne.

Niektóre choroby weneryczne – np. te powodowane przez wirusa HPV – mogą być przenoszone również przez seks oralny, ale też analny, a nawet zwykły pocałunek. Stąd prezerwatywa chroni w dużej mierze przed wirusem HIV, częściowo przed HPV, kandydozą czy rzęsistkiem pochwowym, ale jej stosowanie może okazać się niewystarczające w profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową.

Zachęcam do zapoznania się z materiałem wideo: https://portal.abczdrowie.pl/czy-prezerwatywa-chroni-przed-hiv-i-aids.

Dlatego też lekarze zalecają wstrzemięźliwość seksualną lub wierność jednemu partnerowi seksualnemu, bo jest to jedyny sposób, by faktycznie ryzyko zachorowania z powodu infekcji przenoszonej drogą płciową zniwelować niemal do zera.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy