Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy po takim zbliżeniu można się zarazić jakąś chorobą?

Witam. Byłem jakiś czas temu u prostytutki zrobiła mi loda bez gumki i pieściła ustami mosznę. Czy mogłem przez to zarazić się jakąś chorobą?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 2 miesiące temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety wbrew powszechnemu przekonaniu seks oralny nie jest bezpieczniejszy od niezabezpieczonego seksu analnego czy waginalnego. Warto jednak zaznaczyć, że zdecydowanie większe ryzyko zakażeń ponosi partner, który pieści ustami genitalia (jest stroną aktywną podczas zbliżenia).

Wracając do chorób, do których prowadzi niekiedy seks oralny, to są to: kiła, rzeżączka, chlamydia, a także infekcje wirusowe – HSV, HPV, a nawet HIV. W przypadku rzeżączki to osoba stymulująca genitalia oralnie jest potencjalnie narażona na zainfekowanie bakterią Neisseria gonorrhoeae w gardle. Bardzo często także różne formy zbliżeń intymnych w przypadku osób często zmieniających partnerów seksualnych są powodem zakażenia wirusem HPV.

O chorobach wenerycznych przeczyta Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-i-pierwotniakowe-choroby-weneryczne.

HPV jest to jeden z najczęstszych patogenów, bardzo zaraźliwy, a przy tym występujący w wariantach nisko- i wysokoonkogennych, co oznacza, że niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego mogą być powodem określonych nowotworów.

Więcej informacji odnajdzie Pan w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/niebezpieczny-seks-oralny-moze-powodowac-raka oraz https://portal.abczdrowie.pl/seks-oralny-sprzyja-rozprzestrzenianiu-sie-bardzo-groznej-bakterii.

Aby uniknąć zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, zazwyczaj zaleca się unikanie przygodnego seksu i wierność jednemu partnerowi seksualnemu, jednak również stosowanie prezerwatywy może zminimalizować potencjalne ryzyko.

Być może zainteresuje Pana także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bezpieczny-seks-oralny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy