Czy w taki sposób można zarazić się rzeżączką?

Witam. Mój chłopak ma rżeżaczkę. Jakie jest prawdopodobieństwo, że złapał ją przez picie z jednej butelki z osobą chorą? Ja od ponad roku nie miałam innych partnerów więc chyba to nie realne żebym to ja była nosicielem i po takim czasie go zarazila ? Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam, to nie Pani jest nosicielem, ale również Pani powinna się przebadać. Rzeżączka należy do chorób wenerycznych, więc zasadniczo przenoszona jest drogą płciową – poprzez seks, również analny i oralny. Jednak bakterie wywołujące rzeżączkę, czyli Neisseria gonorrhoeae, mogą przeżyć np. na desce klozetowej czy ręczniku aż do 4 godzin (gwarancją przeżycia jest dla nich środowisko wilgotne i ciepłe). Zatem istnieje potencjalne ryzyko zarażenia się rzeżączką na basenie, w saunie czy poprzez dzielenie z chorym przedmiotów codziennych. Bakteria ta może objawiać się nie tylko w strefie genitalnej, ale też możliwa jest rzeżączka gardła czy wywołane dwoinką rzeżączki zapalenie spojówek. Picie z jednej butelki z osobą chorą na rzeżączkę również może być przyczyną infekcji. Zachęcam do lektury opinii naszych ekspertów, tłumaczą czym jest bakteria rzeżączki oraz jakie są drogi zakażenia: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-mozna-zarazic-sie-rzezaczka. Co jest ciekawe, badacze odkryli, że rzeżączka bardzo często przenosi się z ust do ust, np. przez pocałunki – nawet częściej niż drogą płciową podczas seksu bez prezerwatywy. Jeśli jest Pani zainteresowana tą kwestią, odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/rzezaczka-przenosi-sie-przez-pocalunek. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.