W jaki sposób można zarazić się rzeżączką?

Czy jeśli partnerka ma rzeżączkę to mogę się zarazić przez pocałunek albo sex oralny ( ja jej albo ona mi)?

Jakub Migoń

Rzeżączka jest chorobą zakaźną wywołaną przez Gram-ujemną bakterię dwoinkę rzeżączki. Do zarażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z wydzielaną zakaźną - drogą płciową poprzez kontakt genitalno-genitalny, genitalno-analny, oralno-genitalny, oralno-analny oraz poprzez przenoszenie rękoma bakterii z zakażonych miejsc do oka. Wrotami pierwotnymi może być oprócz cewki moczowej, szyjki macicy, odbytnicy oraz gardła także spojówka. Jest więc możliwość zarażenia się przez stosunek oralny. Wówczas choroba może ujawnić się jako rzeżączkowe zapalenie gardła - w 90% przebiega bezobjawowo, w pozostałych przypadkach mogą pojawić się objawy niecharakterystyczne podobnie jak przy każdym innym zapaleniu gardła: dyskomfort podczas przełykania pokarmów, ból i zaczerwienienie gardła. Z tego powodu zaleca się pacjentom aby powstrzymali się od kontaktów seksualnych minimum przez 7 dni od rozpoczęcia leczenia oraz do ustąpienia objawów. Ostateczną decyzję co do rozpoczęcia leczenia rzeżączkowego zapalenia gardła podejmuje lekarz POZ, ustala on odpowiednią antybiotykoterapię, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojącego objawu zalecam wizytę u lekarza rodzinnego.