Czy mogło dojść do przeniesienia choroby wenerycznej u 27-latka?

Witam, 8 dni temu odbyłem stosunek seksualny z partnerem, analny z zabezpieczeniem oraz oralny bez zabezpieczenia, gdzie mój penis był przez chwilę w ustach drugiej osoby. Zmartwiłem się możliwością złapania choroby wenerycznej (cały czas sprawdzałem i dotykałem cewkę moczową, by sprawdzić, czy nie mam żadnych objawów na penisie, jedyne co zauważyłem to lekkie zaczerwienienie wokół ujścia cewki, ale nie wiem czy sam sobie tego nie spowodowałem tym ciągłym dotykaniem i sprawdzaniem tego miejsca. Dzisiaj (po 8 dniach od zdarzenia) wykonałem wymaz w kierunku rzeżączki i chlamydii - oba dały wynik ujemny. Czy oznacza to, że nie zaraziłem się tymi bakteriami i wynik jest na 100% wiarygodny? A może powinienem odczekać dłużej i zrobić wymaz po 14 dniach?
MĘŻCZYZNA, 27 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Stosunek oralny odbyty bez zabezpieczenia rzeczywiście niesie ryzyko przeniesienia chorób wenerycznych, takich jak chlamydia czy rzeżączka. W celu wykrycia pierwszej z nich zaleca się wykonanie testu dopiero po około 3 tygodniach od zbliżenia, jednak druga powinna być wykrywalna już po 14 dniach. Pomimo tego, że wyniki wyszły negatywne, zalecamy powtórzenie oznaczenia po około 6 tygodniach od dnia kontaktu seksualnego.

Z uwagi na występowanie pieczenia, zaczerwienienia cewki, zalecamy dodatkowo odbycie konsultacji u lekarza. Objaw ten niekoniecznie może oznaczać chorobę, a jedynie uszkodzenie mechaniczne, jednak wymaga to potwierdzenia.

Więcej informacji na temat chorób wenerycznych znajdzie Pan pod poniższymi linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/wirusowe-choroby-weneryczne

https://portal.abczdrowie.pl/gwaltowny-wzrost-zachorowan-na-choroby-weneryczne-lato-dziala-na-ich-korzysc

https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-i-pierwotniakowe-choroby-weneryczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.