Jakimi chorobami kożna zarazić się w tej sytuacji?

Witam. Jakimi wirusami, chorobami może zarazić się mężczyzna uprawiając miłość francuską bez prezerwatywy jako osoba bierna? Jakie jest ryzyko zarażenia się od chorej osoby po pojedynczym akcie oralnym jako osoba bierna HCV,HPV. Statystycznie po ilu aktach dochodzi do zarażenia?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

poprzez seks oralny można zarazić się wieloma chorobami, które są przenoszone drogą płciową. Należą tu między innymi choroby weneryczne, takie jak kiła, rzeżączka oraz chlamydia. Na przykładzie kiły, wyglądają one w ten sposób, że w jamie ustnej tworzy się niewielka krosta (2-3 cm), która może powodować owrzodzenie i stan zapalny.

Poprzez miłość francuską można się także zarazić wirusem HBV, czyli wirusowym zapaleniem wątroby. Również wirus HIV może się przenosić poprzez stosunek oralny. Jest to raczej rzadziej spotykany przypadek, ale nadal możliwy.

Oprócz tego może dochodzić do podrażnień gardła i powstawania stanów zapalnych w nim. Łatwo jest też się zarazić wirusem opryszczki.

Profilaktyka przed takimi rodzajami schorzeń to przede wszystkim unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych z nowo poznanymi osobami. Jeżeli jednak do takich dochodzi, warto jest używać antykoncepcji w postaci prezerwatyw.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym chorób przenoszonych płciowo:

https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-i-pierwotniakowe-choroby-weneryczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.