Jak chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Dzień dobry, Dziewczyna z którą się związałem niestety wpadła w nałóg. Narkomania. Przyjmuje jakąś substancję dożylnie. Temat potencjalnej walki z tym nałogiem to trudna kwestia, ale zanim ją przekonam do udania się do specjalisty życie biegnie dalej. Moje pytanie dotyczy współżycia i ogólnie życia intymnego. Osoby przyjmujące narkotyki dożylnie są bardziej narażone na niektóre schorzenia, wydaje mi się że miała krótkotrwałe zapalenie żył. Być może coś więcej. Do tej pory nie współżyliśmy, ale chcemy zacząć. Pierwsza myśl która mi przychodzi do głowy do dobrze przechowywana prezerwatywa poprawnie założona powinna być bardzo skuteczna. Ale być może powinienem zwrócić na coś uwagę? Jakie jest ryzyko zarażenia i jakimi chorobami w przypadku przedstawionej sytuacji? Podobnie jak się ma sprawa przy pocałunkach?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, niestety należy pamiętać, że prezerwatywa nigdy nie będzie w 100% skuteczna, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed chorobami wenerycznymi, jak i również przed ciążą. W przypadku kontaktu seksualnego z osobą o złym trybie życia, w dodatku zażywającą narkotyki, należy liczyć się z ryzykiem przeniesienia szczególnie takich chorób jak: HIV (które powoduje AIDS), WZW (wirusowego zapalenia wątroby) każdego typu, Clostridium, a także rzeżączki, grzybicy, Chlamydii, HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), HSV (wirus opryszczki pospolitej), rzęsistka pochwowego.

Groźniejszymi chorobami przenoszonymi przez pocałunki są: cytomegalia (wywołuje ją wirus CMV), opryszczka wargowa oraz mononukleoza (wektorem jest wirus EBV).

W związku z tym jedyną metodą zabezpieczenia przed zachorowaniem jest prezerwatywa, jednak i tak istnieje ryzyko zarażenia, którego stopień jest ciężki do określenia. Jeśli chodzi o pocałunki, należy zachować od nich wstrzemięźliwość, aby uchronić się przed wyżej wymienionymi przypadłościami.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/meski-uklad-plciowy

https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-narzadow-plciowych-na-co-trzeba-uwazac

https://portal.abczdrowie.pl/wirusowe-choroby-weneryczne

https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-i-pierwotniakowe-choroby-weneryczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.