Czy można się zarazić kiłą w ten sposób?

Czy jest możliwe zarażenie się kiłą inną drogą niż płciową, np. : przez korzystanie z tej samej toalety co osoba zakażona?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zakażenie kiłą ma miejsce, gdy krętek blady przenika przez uszkodzony naskórek do krwi. Najczęściej dochodzi do tego na drodze kontaktów seksualnych – zarówno pochwowych, jak i analnych oraz oralnych. Rzadziej spotykanie przypadki to zakażenie poprzez pocałunek. Więcej informacji na temat choroby odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-kily-rozpoznanie-rodzaje-skutki.

Choć jest to mało prawdopodobne, to w teorii możliwe jest zarażenie chorobą także przez dotyk czy korzystanie z wspólnych przedmiotów (np. ręcznika). Jest to tzw. zakażenie pośrednie, które w praktyce zdarza się bardzo rzadko.

Natomiast zdecydowanie można wykluczyć zarażenie kiłą poprzez korzystanie z tej samej toalety, co osoba zarażona, czy korzystanie z sauny czy basenu.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-serologiczne-kily.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.