W jaki sposób można się tym zarazić?

Czy wszawica roznosi się tylko poprzez bezpośredni kontakt z innym człowiekiem? Na mojej uczelni może być wszawica i nie bardzo wiem gdzie to zgłosić. Czy jakikolwiek brak kontaktu fizycznego i nie korzystanie z cudzych przedmiotów chroni przed zakażeniem?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Wszawica to przykra choroba pasożytnicza, którą można zarazić się na wiele różnych sposobów, chociaż zazwyczaj ma to miejsca w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą albo stosowania jej rzeczy osobistych. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku korzystania z tych samych przedmiotów do pielęgnacji włosów, np. szczotek czy innych akcesoriów. Zarażenie może nastąpić również przez założenie nakrycia głowy, które wcześniej nosiła osoba chora, spania pod tą samą pościelą lub korzystania z tego samego ręcznika. Zdarzają się sytuacje, że do zarażenia dochodzi np. w zakładach fryzjerskich.

Warto pamiętać o tym, że wszy bardzo szybko mogą przemieścić się z jednej głowy na inną wśród osób, które przebywają blisko siebie. W przypadku podejrzenia wszawicy u innej osoby najlepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie z nią na jakiś czas kontaktu i niekorzystanie z tych samych przedmiotów.

Więcej przydatnych informacji dotyczących tej choroby znajdzie Pan w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/wszawica-glowowa

Warto również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów portalu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-sie-zarazic-wszawica-w-taki-sposob

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-ten-sposob-mozna-przeniesc-wszy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej