Czy mogło dojść do przeniesienia wścieklizny od zająca?

Dzień dobry. Dokładnie 3 miesiące temu potrąciłem samochodem zająca. Wyskoczył z lasu, odbił się od auta i poleciał na pobocze. Wysiadłem z auta i odruchowo chciałem zobaczyć uszkodzenia. Dotykałem miejsca, gdzie zając się odbił. Był tam też dosłownie centymetrowa kępka białego futra, która najwidoczniej została po uderzeniu. Dotknąłem tego futra, żeby je usunąć. Śliny tam nie zauważyłem, mokre to nie bylo. Czy przez taki kontakt mogłem się potencjalnie zarazić wścieklizną, przy założeniu że zając był chory?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w opisanej przez Pana sytuacji nie ma możliwości zarażenia się wścieklizną.

Ryzyko zarażenia się wirusem wścieklizny następuje przez bezpośredni kontakt śliny zarażonego zwierzęcia z błoną śluzową człowieka lub uszkodzoną skórą, co może mieć miejsce na przykład podczas ugryzienia.

Pan jedynie dotknął futra, dlatego ryzyko przeniesienia wścieklizny w ten sposób jest niemożliwe.

Pytania o możliwość zarażenia wścieklizną dosyć często pojawiają się w naszym projekcie pytań do specjalistów. Poniżej umieszczamy przykładowe z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wscieklizna-mozna-sie-zarazic-w-taki-sposob,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zarazic-sie-wscieklizna-od-nietoperza,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-drobne-gryzonie-moga-przeniesc-na-czlowieka-wscieklizne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.