Czy w ten sposób doszło do przeniesienia wścieklizny?

Droga zakażenia przez polizanie Dzień dobry, chciałabym zapytać o drogę zakażenia wścieklizną przez polizanie. Zachowałam się dość nieodpowiedzialnie, ponieważ chciałam dać pić błąkającemu się psu, który wydaje mi się, że nie był bezdomny, choć nie miał obroży, ale kręcił się na małym obszarze i zaznaczał teren. Wodę polałam ręką, ale on ją polizał raz lub tylko dotknął, nie pamiętam. Nie miałam uszkodzonej skóry, jednak boję się, że mogłam tą samą ręką dotknąć nosa bądź oczu, choć wydaje mi się to mało prawdopodobne. Nie niepokoiłoby mnie to aż tak bardzo, gdyby w ostatnim czasie nie stwierdzono w moim powiecie przypadków wścieklizny u lisów. Rękę umyłam i zdezynfekowałam, choć dopiero po jakichś 20–30 minutach. Czy takie pośrednie zakażenie jest możliwe?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wścieklizną można zarazić się wyłącznie od chorego zwierzęcia. Jeśli więc pies, z którym miała Pani kontakt nie miał wścieklizny, to nie byłby w stanie zarazić Pani tą chorobą.

Ponadto ryzyko zarażenia wścieklizną w opisany przez Panią sposób jest praktycznie zerowe. Nie miała Pani uszkodzonej skóry, a pies jedynie polizał lub dotknął Pani rękę. W ten sposób nie doszłoby do przeniesienia wirusa. Proszę więc być spokojna – najprawdopodbniej wszystko jest w porządku.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami specjalistów znaleźć można tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-kot-poprzez-lizanie-moze-zakazic, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglem-zarazic-sie-wscieklizna-od-kota, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-doszlo-do-przeniesienia-wscieklizny-u-19-latki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.