Czy mogło w tej sytuacji dojść do przeniesienia wścieklizny?

Dzien dobry, dzisiaj na specerze moj pies podbiegl do jeża, nie wiem czy jeż go ugryzl czu ukuł kolcem ale pies sie wystraszył i odskoczył . Pytanie moje brzmi czy jezeli pies miał kontakt ze slina tego jeża to mogl na swoim pysku przenieść wirusa wscieklizny.? Pies jest szczepiony, ale jakies 5 minut po tym zdarzeniu gdy wrocilem do domu, to mój 15 miesieczny syn dotykal pyska psa i przytulal sie do niego i nim zdazylem mu umyc raczki to juz wzial je do buzi. Czy pies mogl na swoim pysku przenieść wirusa i zarazic synka? Bardzo prosze o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rozumiem Pana obawy związane ze zdrowiem małego synka.

Wścieklizna (inaczej wodowstręt) – choroba wirusowa zwierząt może zostać przeniesiona na człowieka w wyniku pokąsania przez chore zwierzę lub, o wiele rzadziej, przez kontakt błon śluzowych, uszkodzonej skóry człowieka ze śliną chorego zwierzęcia stałocieplnego. Mówmy o takich zwierzętach, jak nietoperz, pies, kot, skunks

Przypadki zakażeń wścieklizną w sytuacji zadrapań, otarć są bardzo rzadkie, natomiast zakażenia pośrednie nie są spotykane.

Jeże nie są znaczących roznosicielem wścieklizny. Nie jest prowadzony monitoring tego gatunku pod katem wścieklizny, ale zostało bardzo niewiele potwierdzonych i odnotowanych przypadków tego zwierzęcia chorego na wściekliznę. Zatem jest bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że spotkany przez Pana na spacerze jeż miał wściekliznę.

Gdyby nadal miał Pan wątpliwości, warto byłoby skontaktować się z lekarzem chorób zakaźnych.

Więcej informacji na poruszony temat można przeczytać w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zarazic-sie-wscieklizna-od-jeza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mozna-zarazic-sie-wscieklizna-od-zwierzecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.