Czy doszło do przeniesienia wścieklizny ze śliną?

Dzień dobry ostatnio byłem na spacerze z psem który został zaatakowany przez innego psa. Inny pies złapał mojego za ogon po czym po mojej interwencji go puścił trwało to może z 5 sekund. Następnie chcąc obejrzeć ogon mojego psa dotknąłem go gołą ręką na której miałem delikatnie obgryzione skórki. Moje pytanie brzmi czy dotykając przez chwilę ogon mojego psa mogłem zarazic sie wscieklizna ze sliny pozostaiwonej najpewniej na ogonie mojego psa. Na dloni nie czułem żadnej sliny. Na domiar złego na rękach miałem rocznego synka który wpadł w histerie i chcąc go uspokoić mogłem opatrznie dotknąć jego rączki która mógł włożyć do buzi. Czy dotykając rączki synka mogłem na nią przenieść domniemaną ślinę z ogona psa. Jak ustaliłem pies został zaszczepiony przeciwko wsciekliznie Rabisin jednak bylo to dwa lata temu. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Wścieklizna, czasami nazywana wodowstrętem, jest śmiertelną chorobą wirusową zwierząt, która może zostać przeniesiona na człowieka. Wirus ten atakuje układ nerwowy, uszkadzając go. Jest on przenoszony przez ssaki. Do zakażenia człowieka może dojść przez pokąsanie przez chore zwierzę, ewentualnie kontakt śliny chorego zwierzęcia z błonami śluzowymi, spojówką lub uszkodzoną skórą człowieka.

Pierwszymi objawami wścieklizny u człowieka mogą być: uczucie mrowienia wokół pokąsanego miejsca, zmęczenie, ból głowy w części potylicznej, gorączka, rzadko torsje i halucynacje. Mogą one wystąpić szybko (po kilkunastu dniach), ale zdarza się to również do kilku miesięcy od wydarzenia.

Aby zdiagnozować człowieka wystawionego na ryzyko zakażenia w krótkim odstępie czasowym przede wszystkim dokonuje się oceny prawdopodobieństwa wystąpienia choroby. W tym celu stosuje się wywiad epidemiologiczny oraz weterynaryjną przeżyciową obserwację zwierzęcia, w przypadku zwierząt domowych (pies, kot) trwającą 15 dni. Ma to związek z faktem, iż wirus pojawia się w ślinie chorego zwierzęcia dopiero w ostatnim stadium wścieklizny, w przypadku psa 10-12 dni przed jego śmiercią. Dlatego wnioskujemy, że jeśli pies przeżył czas obserwacji, wirus nie znajdował się w jego ślinie i wówczas zakażenie człowieka było niemożliwe.

Najważniejszym narzędziem walki ze wścieklizną są regularne szczepienia. Jeśli chodzi o zwierzęta domowe, zgodnie z prawem polskim, każdy pies, który ukończył 4. miesiąc życia powinien zostać zaszczepiony na wściekliznę, a następnie szczepienie powinno być powtarzane co 12 miesięcy.

Ponieważ jest to choroba śmiertelna, ostrożność jest uzasadniona, a obawy zrozumiałe w sytuacji, w której doszło do kontaktu ze śliną nieznanego psa. Jednak bardzo rzadko zdarzają się przypadki zakażeń wścieklizną po zadrapaniach, otarciach, natomiast zakażenia pośrednie nie występują.

W razie wątpliwości, warto byłoby skontaktować się z lekarzem chorób zakaźnych.

Więcej informacji na poruszony temat można przeczytać w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-wscieklizne

https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

Podobne pytania były już zadawane na naszej platformie, z odpowiedziami można zapoznać się np. tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przez-glaskanie-obcego-psa-mozna-zarazic-sie-wscieklizna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mozna-zarazic-sie-wscieklizna-od-zwierzecia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czas-zycia-wirusa-wscieklizny-na-skorze-czlowieka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.