Jak zmotywować dziecko do ubierania?

Bardzo proszę o pomoc bo już nie mam siły! Moja 5-letnia córka codziennie rano wpada w histerię podczas ubierania się do przedszkola. Nie pomagają prośby, groźby, kary i nagrody. Wizyta u pedagoga od integracji sensorycznej jest dopiero za miesiąc. Jakie metody zastosować, aby dziecko się szybko i sprawnie ubrało? Oboje z mężem pracujemy od 8.00 i nie możemy się spóźnić spóźniać, a przez te codzienne awantury, niestety do tego dochodzi. Jak rozmawiać z dzieckiem, aby ubieranie nie trwało 1,5 godziny, bez awantur i płaczu? Pozdrawiam,
KOBIETA, 35 LAT 6 miesięcy temu

Dzień dobry,

Poranki nie są łatwe, nie tylko dla dorosłych, lecz także dla dzieci. Być może Pani córka potrzebuje od rana chwili wyciszenia i rutyny. Jeśli Państwo robicie wtedy wszystko na szybko i w biegu, to niestety może powodować silne napięcie u córki. Proszę poświęcić rano chwilę czasu na przytulenie jej, być może jakąś krótką grę, tak, aby zaczęła dzień spokojnie. Warto również nie zapalać od razu silnego światła w pokoju. Jeśli chodzi o ubieranie się - warto wcześniej przygotować np. dwa zestawy i pozwolić jej wybrać, co chciałaby dziś założyć. Być może pozwolenie jej na taką decyzyjność pozytywnie wpłynie na szybsze i chętniejsze ubieranie się. Dodatkowo pomocne może być również wprowadzenie porannej rutyny. Córka miałaby określone zasady i zadania do odhaczenia, które należy wykonać rano.

Więcej na ten temat może przeczytać Pani w moim artykule. Znajduje się tam również darmowa grafika z porannym planem, który można wydrukować.

https://oliwiamazurowska-psycholog-pl5.webnode.page/l/boje-sie-na-sama-mysl-o-porannym-wstawaniu-mojego-dziecka-do-szkoly-czyli-o-tym-jak-poranki-potrafia-byc-trudne/

Pozdrawiam, Oliwia Mazurowska