Dlaczego dziecko nie chce zjadać posiłków?

Witam Moje dziecko ma ponad 3 lata. Jest bardzo mądrym dzieckiem mając 2,5 roku nauczył się pisać wszystkich dużych liter. Obecnie umie już prawie wszystkie małe. Zna alfabet po polsku i angielsku. Uczy się angielskiego z bajek i w przedszkolu. Ma niesamowitą pamięć. Czytamy mu bajki na wieczór odkąd skończył 1.5 roku. Poświęcam mu dużo czasu ale też nie pozwalam mu żeby angażowała moją uwagę przez cały czas. Jest jednak w jego zachowaniu coś co mnie jako matkę męczy i przestaje sobie radzić z własnym dzieckiem. Mój syn jest bardzo niecierpliwy nie jestem w stanie w żaden sposób go uspokoić. Jeśli nie dostanie tego czego chce to krzyczy złosci się, rzuca tym co ma pod ręką, bije, pluje itp.. próbowałam naprawdę wszystkiego od rozmów tłumaczeń po metody moich rodziców ale to na nic. Nic do niego nie do ciera zachowuje się jakby był w jakimś amoku. Wszystko mu przeszkadza ubrania złe, kolor zły, pasta do zębów nie taka, woda w butelce a nie w kubku itp. Jak chce z nim wyjść na zewnątrz to nie chce się ubrać mimo że chce wyjść a jak ja już nie wytrzymuje i mówię że w takim razie nie idziemy to sie zaczyna awantura. Przeszkadza mu dźwięk suszarki, miksera, organów w kościele itp. Wszystko musi być po kolei nie można zmienić kolejności np podczas przygotowań do kompania. Jak gdzieś idziemy to przeważnie jest tak samo krzyki bo coś chce a nie dostał, potrafił ostatnio rzucić we mnie łyżką bo nie pozwoliłam mu oglądać bajek podczas jedzenia, rzucił serkiem na ziemię. Z dziećmi się nie chce bawić tylko sam. Jeśli już to są to starsze dzieci od rówieśników się odsuwa. Jestem zmęczona własnym dzieckiem bo każdy dzień jest dla mnie udręką. Zaznaczę że nie rozpieszczam dziecka, nie pozwalam mu na to co chce i ani razu mi się nie zdarzyło żebym uległa pod wpływem krzyków, nagłego proszenia. Zmieniłam podejście do jedzenia bo nagle przestał lubieć szynki mięsa serów parówki ogólnie praktycznie wszystkiego co do tej pory jadł tylko chciał jeść słodkie rzeczy a w przedszkolu jak pytałam to nie było problemu nigdy i zawsze zjadał co dostał. Teraz przygotowuje posiłki które zawsze jadł i daje mu wybór że albo zje albo poczeka do następnego posiłku. Między czasie nie karmie go chrupkami ciastkami itp. takie rzeczy jak już ma dostać to po posiłku i narazie mi się udało w tym temacie z resztą już brakuje mi pomysłów jak mam sobie z nim poradzić.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Z przedstawionego opisu można by wywnioskować, że syn jest teraz na etapie buntu trzylatka. To bardzo trudny i wymagający czas, przez który przechodzi chyba każdy rodzic.

Bunt trzylatka to okres, w którym osobowość i charakter dziecka ulega dużemu rozwojowi. Okresy spokoju przeplatają się z nerwową atmosferą i napiętą atmosferą. Maluch w tym czasie sprawdza, na ile może sobie pozwolić. Często manifestuje swoje potrzeby krzykiem, złością i płaczem. Powszechne w użyciu jest negowanie przez niego wszystkiego o co proszą rodzice. Każda próba złagodzenia sytuacji kończy się wybuchem złości. Bardzo częsty jest problem w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak: ubieranie się, jedzenie, czy kąpiel.

Najczęściej takie zachowanie występuje przy rodzicach, osobach, z którymi mieszka i żyje na co dzień. W kontaktach z osobami z poza bliskiego otoczenia może mieć całkiem inne zachowanie.

Sytuacja może być bardzo trudna dla każdego rodzica, dlatego trzeba pamiętać, aby mimo trudności być konsekwentnym i nie dać się ponieść emocjom.

W przypadku, kiedy takie zachowanie trwa długi i nieprzerwany czas zalecamy konsultację z psychologiem dziecięcym, który pomoże rozwiązać problem. Doradzi w jak korzystny dla każdego sposób rozmawiać z dzieckiem. Pomocna tu będzie też specjalistyczna literatura oraz blogi parentingowe, jak radzić sobie z dzieckiem.

Możliwe, że specjalista skieruje Państwa do poradni zaburzeń integracji sensorycznej, aczkolwiek o tym zdecyduje psycholog.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/rodzicu-uwazaj-na-bunt-trzylatka

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-integracji-sensorycznej-integracja-sensoryczna-przebieg-przyczyny-objawy-terapia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.