Dlaczego nie mogę dziecku rozszerzyć diety?

Dziecko 8 miesięcy zjada tylko mleko. Często karmienie na śnie. Próby rozszerzenia diety od 5 miesiąca bezskutecznie. Usta zaciśnięte, odruch wymiotny. Brak pomysłu co do dalszego postępowania.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niechęć dziecka do rozszerzania diety może wynikać nie tyle z faktu bycia niejadkiem, co oznaczać głębszy problem.

Przede wszystkim przeszkodą może być wędzidełko języka. Zbyt krótkie wędzidełko powoduje ograniczenia w ruchach języka. W związku z tym podczas jedzenia dziecko męczy się, nie może swobodnie poruszać językiem, bywa niespokojne.

Inną przyczyną mogą być zaburzenia integracji sensorycznej. W tym przypadku dziecko ma ograniczony jadłospis, gdyż tylko niektóre posiłki jest w stanie zaakceptować. Chętnie zjada tylko te posiłki, które mają płynną konsystencję lub konkretny zapach czy kolor.

Zaburzenia oralno-motoryczne to kolejny powód odmowy jedzenia. Dziecko jest niechętne do spożywania konkretnych pokarmów, gdyż jego umiejętności nie są na tyle rozwinięte. Dla takiego malucha jedzenie to skomplikowany proces, który może kończyć się krztuszeniem i dławieniem.

Początek przygody z rozszerzaniem diety nie zawsze jest kolorowy. Dziecko dopiero uczy się połykania jedzenia, przegryzania, trafiania do buzi. Początkowo może więc krztusić się, zaciskać usta, odwracać głowę, wypluwać jedzenie itp. Ważne, aby z czasem nabierało wprawy i radziło sobie coraz lepiej.

Jeśli mimo trudnych początków, maluch nadal będzie miał odruch wymiotny lub krztusił się przy każdej próbie jedzenia, warto problem ten omówić ze specjalistą, np. z neurologopedą.

Więcej o rozszerzaniu diety przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rozszerzanie-diety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.