Krztuszenie się przy piciu z butelki u dziecka

Mój synek za tydzień kończy 8 m-cy. Od ok 3-4 mca krztusi się przy piciu z butelki. Mamy już najmniejsze smoczki, mleko zagęszczone kleikiem dość dobrze zjada, bez problemów większych zupki ale zmiksowane na całkowitą papkę. Trudności są z piciem wody, soków, mleka nie zagęszczonego, nie chce jeść też rzeczy o mniej papkowatej konsystencji - ma odruch wymiotny. Bardzo proszę o sugestie co zbadać, albo czy to normalne? Od urodzenia jest bardzo łakomy, teraz ząbkuje.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dziecku należy podawać pokarmy coraz mniej zmiksowane, by stopniowo przyzwyczajało się do stałej konsystencji pokarmu. Odruch wymiotny nie oznacza, że dziecko nie chce tego jeść, tylko że nie potrafi jeszcze umiejętnie połykać. Po kilku dniach powinna Pani zauważyć progres i coraz rzadszy odruch wymiotny. Dziecina tym etapie bardzo szybko się uczą. Trzeba tylko dać im szansę.