Co zrobić gdy dziecko ma lęk przed stałymi pokarmami?

Witam mój syn ma 4 lata i problem polega na tym że dalej podaje mu słoiczki (obiadek) na śniadanie kaszkę ponieważ boi się i odruch wymiotny ma gdy daje mu do rączki chlebek nie chce nawet spróbować lub ziemniaki kotleta odrazu mówi "ble" i odruch wymiotny czy to może być jakaś choroba ? Gdzie się udać? Dodam że np rosół z jego ulubionym makaronem zje (obiad) na śniadanie nic kompletnie jeżeli chodzi o jedzenie nie w słoiczkach

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rozszerzanie diety, czyli etap w życiu dziecka, kiedy uczy się nowych konsystencji, kształtów jedzenia, smaków, zapachów i nabiera umiejętności gryzienia, żucia, połykania, trwa od mniej więcej 6. miesiąca życia do ukończenia 1. roku. Dziecko czteroletnie zdecydowanie powinno umieć jeść stałe pokarmy, przy czym należy odróżnić typową dla wieku 2.-3. lat wybiórczość pokarmową od niechęci do wkładania do ust jakichkolwiek pokarmów poza rozdrobnionym jedzeniem dla niemowląt.

Stąd też coraz częściej mówi się o unikaniu podawania jedzenia ze słoiczków na rzecz zapoznawania dziecka z jedzeniem w postaci kawałków już od początku rozszerzania diety. W przypadku Pani syna oczywiście już za późno na rozszerzanie diety, zdecydowanie jednak należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

Sugeruję wizytę u neurologopedy. Dziecko, które już w wieku 9.-10. miesięcy odmawia pokarmów w innej postaci niż papka wymaga takiej wizyty. Niestety przyczyn niechęci do jedzenia w postaci kawałków może być wiele, jednak warto wspomnieć w tym miejscu, że nie jest to kwestia upodobań dziecka, jego uporu czy tzw. grymaszenia, lecz prawdopodobnie zaburzeń, np. związanych z wadami anatomicznymi w obrębie jamy ustnej, w tym zbyt krótkiego wędzidełka, nieprawidłowego napięcia mięśniowego i innych.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://parenting.pl/dziecko-nie-chce-jesc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.