Dlaczego moje dziecko nie chce jeść pokarmów stałych?

Dzień dobry. Mam 8 mc córeczkę która wogule nie chce jest pokarmu stalego czyli np. Ziemniaczki marchewki, trochę się martwię. I oczywiście wszystko jej blęduje. Gdy tylko dam jej cos z (grudkami) trzyma w buzi i ma odruchy wymiotne. I niech chce żadnych owoców nawet startych. Oczywiście najlepsze mleko które zjada 4 razy dziennie. Ma alergie na mleko krowie ale to chyba nie ma większego znaczania?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć ramy czasowe dla rozszerzania diety niemowlęcia według obecnych wytycznych obejmują okres pomiędzy 4. a końcem 6. miesiąca życia dziecka, to należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie i teoretyczna gotowość dziecka na stałe pokarmy nie musi iść w parze z gotowością faktyczną. O prawidłowym rozszerzaniu diety przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/rozszerzanie-diety.

Oznacza to, że niekiedy rodzic musi wykazać się cierpliwością i konsekwencją, a na efekty należy poczekać. Proszę nadal proponować dziecku stałe pokarmy, ale nie zmuszać córki do jedzenia – jeżeli nadal karmiona jest mlekiem modyfikowanym, przybiera właściwie na wadze i nie wygląda na to, żeby coś jej dolegało, to nie ma powodu do obaw. Proszę zapoznać się z tym artykułem, znajdzie tu Pani kilka cennych wskazówek odnośnie karmienia niemowlęcia: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-jesc.

Natomiast co do formy przygotowywanego przez Panią jedzenia, to warto podejmować próby wprowadzenia kawałków do posiłków – ma to ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka, w tym dla rozwoju aparatu mowy! Może Pani wprowadzać elementy tzw. BLW, które zakłada rozszerzanie diety malucha z pominięciem etapu papek. Wiele mam czerpie z tej metody dość swobodnie, np. podając między posiłkami produkty w kawałkach, które dziecko może trzymać w dłoni, obracać, bawić się, ssać czy gryźć, co być może pomoże w obudzeniu ciekawości do jedzenia oraz poprawi apetyt niejadka. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/baby-led-weaning.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.