Dlaczego moje dziecko nie chce jeść pokarmów stałych?

Dzień dobry. Mam 8 mc córeczkę która wogule nie chce jest pokarmu stalego czyli np. Ziemniaczki marchewki, trochę się martwię. I oczywiście wszystko jej blęduje. Gdy tylko dam jej cos z (grudkami) trzyma w buzi i ma odruchy wymiotne. I niech chce żadnych owoców nawet startych. Oczywiście najlepsze mleko które zjada 4 razy dziennie. Ma alergie na mleko krowie ale to chyba nie ma większego znaczania?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

choć ramy czasowe dla rozszerzania diety niemowlęcia według obecnych wytycznych obejmują okres pomiędzy 4. a końcem 6. miesiąca życia dziecka, to należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie i teoretyczna gotowość dziecka na stałe pokarmy nie musi iść w parze z gotowością faktyczną. O prawidłowym rozszerzaniu diety przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/rozszerzanie-diety.

Oznacza to, że niekiedy rodzic musi wykazać się cierpliwością i konsekwencją, a na efekty należy poczekać. Proszę nadal proponować dziecku stałe pokarmy, ale nie zmuszać córki do jedzenia – jeżeli nadal karmiona jest mlekiem modyfikowanym, przybiera właściwie na wadze i nie wygląda na to, żeby coś jej dolegało, to nie ma powodu do obaw. Proszę zapoznać się z tym artykułem, znajdzie tu Pani kilka cennych wskazówek odnośnie karmienia niemowlęcia: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-jesc.

Natomiast co do formy przygotowywanego przez Panią jedzenia, to warto podejmować próby wprowadzenia kawałków do posiłków – ma to ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka, w tym dla rozwoju aparatu mowy! Może Pani wprowadzać elementy tzw. BLW, które zakłada rozszerzanie diety malucha z pominięciem etapu papek. Wiele mam czerpie z tej metody dość swobodnie, np. podając między posiłkami produkty w kawałkach, które dziecko może trzymać w dłoni, obracać, bawić się, ssać czy gryźć, co być może pomoże w obudzeniu ciekawości do jedzenia oraz poprawi apetyt niejadka. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/baby-led-weaning.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty