Jak odstawić 9-miesięczne dziecko od piersi?

Jak odstawić dziewięciomiesięczną córkę od piersi, nie uznaję żadnych mieszanek mlecznych ani kaszek mlecznych. W nocy wciąż budzi się nawet do czterech razy na karmienie piersią. Lubi jeść jogurty, rosół z kaszka ryżowa lub manną oraz wszelkie zupki jarzynowe, z chęcią je wszystko co zjada nasza starsza córka. Nie zjadła za to ani jednego słoiczka. Boję się że w końcu zabraknie mi mleka. Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dziecko chętnie je stałe posiłki w postaci jogurtów, zup, kasz, to nie ma powodu, by podawać mu tzw. słoiczki. Co więcej posiłki domowe zazwyczaj są lepszą alternatywą gotowych dań dla niemowląt, stąd niechęć córki do nich nie powinna budzić Pani niepokoju.

Natomiast nawiązując do Pani pytania o karmienie piersią, to dziecko powinno spożywać mleko w postaci pokarmu matki bądź mleka modyfikowanego do końca 1. roku życia, co oznacza, że nie ma powodu, by wskazane było odstawienie córki od piersi. Jeśli Pani wątpliwości budzi ilość pokarmu i ewentualne wyczerpanie się „rezerw” to te obawy są zupełnie bezpodstawne – w przypadku dziecka, które nie ma problemów ze ssaniem, brakiem apetytu czy niechęcią do piersi spowodowaną np. ząbkowaniem czy zbyt szybkim rozszerzaniem diety jest niemal niemożliwe, by pokarm się skończył. Wynika to z faktu, iż laktacją w tym wieku steruje samo dziecko na zasadzie popytu i podaży – ssanie uruchamia produkcję pokarmu.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.

Natomiast jeśli chce Pani odstawić dziecko od piersi z innych powodów, to dziecko powinno dostawać mleko modyfikowane bądź wapń pochodzący z nabiału, jednak w tym wypadku dyskusyjna jest kwestia pokrycia zapotrzebowania dziecka w ten sposób.

O rozszerzaniu diety niemowlęcia może Pani przeczytać w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/schemat-zywienia-niemowlat oraz https://portal.abczdrowie.pl/karmienie-w-pierwszym-roku-zycia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.