Czy dziecko nadal musi pić w tym wieku mleko modyfikowane?

Dzień doby, córeczka skończyła właśnie 2 latka. Dalej jest na piersi. Staram się ją już odstawić, ale ciężko to idzie. Podsuwam małej mleko modyfikowane, ale nie chce go pić. Próbowałam już różnych rodzajów. Czy dziecko musi nadal pić mm w wieku 2 lat? Czy wystarczające będzie zastąpienie mleka z piersi innymi źródłami wapnia - jogurty, kefir, suszone morele itp. Mleka krowiego samego też nie chce pić. Zjada dużo owoców i warzyw. Z tego co czytałam niektóre z nich także zawierają wapń.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

współczesne wytyczne mówią o konieczności karmienia piersią bądź podawania niemowlęciu mleka modyfikowanego do ukończenia przez dziecka roku. Dziecko dwuletnie nie musi, a nawet nie powinno już pić mleka modyfikowanego.

Pani trudności z przekonaniem dziecka do mieszanki mlekozastępczej wynikają z faktu, że karmiła Pani córkę piersią, podczas gdy mleko modyfikowane zazwyczaj dzieciom karmionym piersią nie smakuje. Oczywiście mieszanki różnią się nie tylko składem, ale i smakiem, więc możliwe jest metodą prób i błędów odnalezienie idealnego mleka modyfikowanego. W przypadku Pani córki jednak nie jest to konieczne – właśnie z uwagi na jej wiek.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-niemowlat-czego-unikac.

Produkty, które Pani wymienia, to jest suszone morele, nabiał, ale też zielone warzywa i warzywa strączkowe to cenne źródło wapnia w diecie dziecka. Jeżeli dziecko ma rozszerzoną dietę i nie ma żadnych problemów z jedzeniem – wręcz przeciwnie, je chętnie i jest ciekawe nowych smaków, to niedobory wapnia (jak i innych składników pokarmowych) są mało prawdopodobne. Proszę pamiętać tylko, by dieta była różnorodna i obfitowała zarówno w owoce, jak i warzywa, a także fermentowane produkty mleczne – kefir, maślankę, jogurt naturalny, bo to bardzo cenne źródła wapnia, białka i bakterii probiotycznych.

Mleka krowiego dziecko nie musi pić, jeśli nie chce – coraz częściej mówi się o jego właściwościach prozapalnych i alergizujących. Natomiast z powodzeniem może Pani podawać jego niewielkie ilości w naleśnikach, plackach czy koktajlach owocowych lub tradycyjnym kakao.

To powinno wystarczyć, proszę jednak pamiętać, że w razie wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem lub pediatrą.

Być może zainteresuje Panią również ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/zdrowa-dieta-dla-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.