Jak podawać dziecku krowie mleko?

Dzien dobry. Chciałabym powoli odstawić 14miesiecznego syna od piersi i podawać mu mleko krowie ze sklepu (z butelki) Chciałabym dowiedzieć się czy takie mleko należy przegotować czy wystarczy podgrzać do odpowiedniej temp? I wtedy ewentualnie przegotować i trzymać w lodówce i wtedy tylko podgrzać tyle ile potrzebuje? I czy równocześnie syn może dostawać w ciągu dnia mleko krowie a w nocy kp? Czy mleko z piersi wlicza się w to że powinien maksymalnie pić 500ml mleka krowiego na dobę? Dziękuję za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że myśli Pani o prawidłowej diecie u swojego małego dziecka. Należy pamiętać, że żywienie dzieci powinno być odpowiednio zbilansowane pod względem składników odżywczych oraz zapotrzebowania na energię. Taki stan rzeczy można uzyskać, kiedy każdy posiłek będzie urozmaicony i wykorzystane będą różne produkty spożywcze, również produkty mleczne.

Prawidłowe żywienie dzieci jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza mózgu i kości, a także dla rozwoju odporności.

Należy zaznaczyć, że mleko matki po skończeniu przez dziecko 6. miesięcy nie jest wystarczające do pokrycia zapotrzebowania na najważniejsze składniki odżywcze. Według zaleceń dziecko po skończonym 1. roku życia powinno otrzymywać 3 porcje produktów mlecznych w ciągu dnia. Jak wiadomo mleko matki jest najbardziej wartościowym pożywieniem dla dziecka, jednakże zawiera zbyt mało wapnia, niż produkty mleczne. W ciągu dnia zalecane jest, aby dziecko otrzymywało 2 szklanki mleka (modyfikowanego, krowiego, matki) oraz 1 porcję produktów mlecznych ( jogurt, kefir, maślanka, ser).

Oczywiście należałoby uwzględnić, czy dziecko nie jest uczulone na białko mleka krowiego lub laktozę, jeżeli tak – byłaby konieczność zastąpienia takiego mleka innymi produktami, np. mlekiem kozim.

Jak najbardziej można podawać dziecku mleko krowie, jednakże trzeba zwracać uwagę, aby było to mleko było z 3,2% zawartością tłuszczu i bez GMO. Mleko takie przed podaniem dziecku należałoby zagotować, nie powinno się podawać tylko podgrzanego, ani tym bardziej surowego.

Zalecamy również spróbować podawać dziecku mleko modyfikowane z uwzględnieniem odpowiedniego przedziału wiekowego. Mleko takie jest specjalnie stworzone dla dziecka i zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych. W jego składzie występują odpowiednie ilości jodu, żelaza, witamin z grupy B oraz witaminy D.

W razie wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem pediatrą, aby rozwiał wszelkie wątpliwości.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/mleko-krowie-co-musisz-o-nim-wiedziec

https://parenting.pl/mleko-modyfikowane

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-mleko-dla-niemowlat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.