Co robić z tymi dolegliwościami w czasie karmienia dziecka?

Witam. Jestem kilka dni po porodzie laktacja się już rozkreciila ale pojawił się kolejny problem. Ból prawej piersi pod pachą i w stronę brodawki, wyczuwalny guzek. Gdy dziecko je z lewej piersi z prawej mogę normalnie odciągnąć mleko laktatorem, ale po skończeniu karmienia z bolącej piersi do butelki nic nie leci a po skończeniu odciagania z piersi wypływa/wystaje taka grudka mleka. Domyślam się że jest to zastój ale jak sobie ulzyć. Staram się przystawiac córkę jak najczęściej do bolącej piersi ale tak męczy się ssaniem że zasypia przy piersi i nie mogę jej rozbudzic żeby zjadła z drugiej a karmienie trwa bardzo długo nawet do godziny. Mała niedojada i co chwilę szuka piersi. Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam, należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi, w której pojawił się zastój – od niej proszę zaczynać oraz kończyć karmienie. Pomoc laktatora jest również nieoceniona, ale nie zawsze wystarczy, by właściwie opróżnić zatkane kanaliki mleczne. Proszę pamiętać o karmieniu na żądanie, a nie w wyznaczonych porach – pozwoli to na uniknięcie nawału pokarmu w przyszłości oraz sprawi, że dziecko nie będzie głodne – to właśnie dziecko ma regulować laktację na zasadzie popytu i podaży. Dopóki nie czuje Pani objawów grypopodobnych, nie ma znacznego obrzmienia piersi czy gorączki, nie ma raczej powodów do obaw. W innym wypadku należy skonsultować się z lekarzem lub położną. Pomocne mogą się okazać także konsultacje z certyfikowanym doradcą laktacyjnym (CDL). Na tę chwilę ważne jest rozgrzewanie piersi przed karmieniem (termofor, ciepły prysznic), opróżnianie jej przy jednoczesnym masowaniu od pachy do brodawki, później – po karmieniu – chłodne kompresy. I taki cykl proszę powtarzać jak najczęściej, aż problem z zastojami minie. Zachęcam do zapoznania się z artykułem omawiającym prawidłowe techniki karmienia piersią, być może okaże się przydatny w profilaktyce zastojów: https://portal.abczdrowie.pl/technika-karmienia-piersia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.