Czy można stosować slód jęczmienny w ciąży?

Witam mam pytanie w sprawie zażywania słodu jeczmiennego w syropie bądź saszetek femaltiker. Jestem w 37 tyg ciazy za tydzień mam planowaną cesarke że względu na problemy z ciśnieniem. Obawiam się że nie będę miała pokarmu odrazu po porodzie a nie chciałabym odrazu karmić sztucznym mlekiem. Stąd pytanie czy można stosować slod jeczmienny jeszcze w ciąży i czy pomoże to na laktacje?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma potrzeby stosowania preparatów zawierających słód jęczmienny (typu Femaltiker) jeszcze podczas ciąży, ponieważ stosuje się je doraźnie – czyli np. na kilka godzin przed karmieniem (najwcześniej zaleca się rozpoczęcie zażywania preparatu dwie doby po porodzie). Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/co-o-karmieniu-piersia-przyszla-mama-wiedziec-powinna.

Na proces rozkręcania laktacji cesarskie cięcie faktycznie może mieć negatywny wpływ, natomiast nie jest to regułą. Zdarza się, że kobiety po cesarskim cięciu dużo później doświadczają nawału i częściej borykają się z kryzysem laktacyjnym, ale można temu przeciwdziałać od razu po narodzinach dziecka. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/kryzys-laktacyjny.

Kluczem do sukcesu jest częste przystawianie dziecka do piersi – istotne są pierwsze doby, kiedy warto właściwie nieustannie zachęcać dziecko do ssania piersi, nawet jeżeli będzie to oznaczało wybudzanie dziecka, a ssanie początkowo nie będzie efektywne. Może Pani wówczas wspomagać produkcję pokarmu Femaltikerem, a dodatkowo stymulować wydzielanie prolaktyny przez używanie laktatora.

Zachęcam do lektury także tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.