Stosowanie antybiotyku i ściąganie pokarmu

Witam,mam2tyg dziecko.Zaczelam ja karmic piersia,po kilku dniach przestalam z powodu popekanych brodawek.Sciagalam mleko laktatorem.Kilka dni temu wrocilam do karmienia,w miedzyczasie dociagalam laktatorem i rozwinelo sie zapalenie piersi.Biore 2 antybiotyki,jeden na zapalenie drog moczowych.Raczej nie wroce do karmienia ale chcialabym dawac jej sciagane.Moje pytanie:jak często teraz gdy chora mam ściagać mleko i czy mam to robić do końca czy tylko do uczucia ulgi?

Lek. Tomasz Budlewski

Zachęcam to ponownego sprobowania karmienia piersią. Bardzo polecam wizytę u doradcy laktacyjnego z cerfyfikatem, większość wizyt jest bezpłatna i możliwa stosunkowo szybko tj bez kolejek. Jeśli to jednak niemozliwe prosze zapoznać się z poniższym tekstem: (pochodzi on z bloga hafija.pl).

Żeby sobie pomóc przy niedoborze pokarmu, relakatcji, rozkręcaniu laktacji w niektórych sytuacjach, możesz stosować odciąganie mleka laktatorem lub ręcznie. Dobrą metodą jest odciąganie metodą tzw. 7-5-3.

Żeby była ona efektywna należy ją kontynuować, co najmniej przez 7 dni, a czasem dłużej. Jest to tzw pełne odciąganie pokarmu i przebiega wg schematu Chele Marmet[3]. Polega ona na regularnym odciąganiu mleka z piersi po każdym karmieniu (nigdy przed!)

W pierwszej kolejności odciągamy, (chociaż lepiej powiedzieć pracujemy laktatorem na piersi, bo mleko nie musi lecieć na początku od razu) przez 7 minut z lewej piersi, potem 7 minut z prawej. Analogicznie odciągamy od razu potem z lewej 5 minut i 5 z prawej, a na koniec 3 minuty z lewej i 3 minuty z prawej. (Jeżeli jesteśmy w niedoczasie czas odciągania można skrócić do 5-3-2 minut.) Takie odciąganie możemy przeprowadzić zarówno ręcznie jak i za pomocą laktatora.

Cały cykl daje nam 30 – 20 minut pełnego odciągania mleka. Należy taką pracę powtórzyć ok 8 razy dziennie (tylko PO karmieniu) i przynajmniej raz w nocy.

Mama może też stosować w sytuacjach kiedy chce utrzymać, wesprzeć laktację suplementy diety, które pozytywnie wpływają na produkcję mleka mamy. Większość kobiet nie potrzebuje wsparcia suplementów żeby utrzymać i polepszyć ilość mleka w piersi.

Każda suplementacja powinna być skonsultowana z lekarzem lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym, położną albo doulą lub promotorem karmienia piersią, a suplementom powinno towarzyszyć opróżnianie piersi poprzez przystawianie dziecka do niej a jeżeli jest to niemożliwe odciąganie pokarmu.

Jednym z produktów, które mama może przyjmować jest Femaltiker, który jest wyprodukowany na bazie słodu jęczmiennego. Sugeruje się, że jeden ze składników słodu – beta-glukan jest odpowiedzialny za efekt zwiększenia poziomu prolaktyny, a co za tym idzie wpływa pozytywnie na produkcję mleka. Słód jęczmienny łącznie z poradą laktacyjną i stymulacją laktacji jest skuteczny w 93% przypadków według badania opublikowanego w czasopiśmie Położna, Nauka i Praktyka[4].

„Słód jęczmienny jest dobrze scharakteryzowanym składnikiem naturalnym, którego laktogenne działanie można zaobserwować na poziomie komórkowym i wytłumaczyć jego podłoże molekularne.

Bezpieczeństwo i zasadność stosowania samego słodu jęczmiennego w odróżnieniu od napojów z alkoholem zawierających słód potwierdza Thomas W. Hale

American Breastfeeding Medicine wymienia słód jęczmienny jako przydatny w żywieniu kobiet mających problemy laktacyjne„[5]

Pamiętajcie, że picie piwa nie jest właściwym sposobem przyjmowania słodu jęczmiennego:), Jeżeli mama karmiąca chce się napić piwa, to może to zrobić, ale warto zapoznać się z danymi na temat spożywania alkoholu przez mamy karmiące. [6]