Zachęcam to ponownego sprobowania karmienia piersią. Bardzo polecam wizytę u doradcy laktacyjnego z cerfyfikatem, większość wizyt jest bezpłatna i możliwa stosunkowo szybko tj bez kolejek. Jeśli to jednak niemozliwe prosze zapoznać się z poniższym tekstem: (pochodzi on z bloga hafija.pl).
Żeby sobie pomóc przy niedoborze pokarmu, relakatcji, rozkręcaniu laktacji w niektórych sytuacjach, możesz stosować odciąganie mleka laktatorem lub ręcznie. Dobrą metodą jest odciąganie metodą tzw. 7-5-3.
Żeby była ona efektywna należy ją kontynuować, co najmniej przez 7 dni, a czasem dłużej. Jest to tzw pełne odciąganie pokarmu i przebiega wg schematu Chele Marmet[3]. Polega ona na regularnym odciąganiu mleka z piersi po każdym karmieniu (nigdy przed!)
W pierwszej kolejności odciągamy, (chociaż lepiej powiedzieć pracujemy laktatorem na piersi, bo mleko nie musi lecieć na początku od razu) przez 7 minut z lewej piersi, potem 7 minut z prawej. Analogicznie odciągamy od razu potem z lewej 5 minut i 5 z prawej, a na koniec 3 minuty z lewej i 3 minuty z prawej. (Jeżeli jesteśmy w niedoczasie czas odciągania można skrócić do 5-3-2 minut.) Takie odciąganie możemy przeprowadzić zarówno ręcznie jak i za pomocą laktatora.
Cały cykl daje nam 30 – 20 minut pełnego odciągania mleka. Należy taką pracę powtórzyć ok 8 razy dziennie (tylko PO karmieniu) i przynajmniej raz w nocy.
Mama może też stosować w sytuacjach kiedy chce utrzymać, wesprzeć laktację suplementy diety, które pozytywnie wpływają na produkcję mleka mamy. Większość kobiet nie potrzebuje wsparcia suplementów żeby utrzymać i polepszyć ilość mleka w piersi.
Każda suplementacja powinna być skonsultowana z lekarzem lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym, położną albo doulą lub promotorem karmienia piersią, a suplementom powinno towarzyszyć opróżnianie piersi poprzez przystawianie dziecka do niej a jeżeli jest to niemożliwe odciąganie pokarmu.
Jednym z produktów, które mama może przyjmować jest Femaltiker, który jest wyprodukowany na bazie słodu jęczmiennego. Sugeruje się, że jeden ze składników słodu – beta-glukan jest odpowiedzialny za efekt zwiększenia poziomu prolaktyny, a co za tym idzie wpływa pozytywnie na produkcję mleka. Słód jęczmienny łącznie z poradą laktacyjną i stymulacją laktacji jest skuteczny w 93% przypadków według badania opublikowanego w czasopiśmie Położna, Nauka i Praktyka[4].
„Słód jęczmienny jest dobrze scharakteryzowanym składnikiem naturalnym, którego laktogenne działanie można zaobserwować na poziomie komórkowym i wytłumaczyć jego podłoże molekularne.
Bezpieczeństwo i zasadność stosowania samego słodu jęczmiennego w odróżnieniu od napojów z alkoholem zawierających słód potwierdza Thomas W. Hale
American Breastfeeding Medicine wymienia słód jęczmienny jako przydatny w żywieniu kobiet mających problemy laktacyjne„[5]
Pamiętajcie, że picie piwa nie jest właściwym sposobem przyjmowania słodu jęczmiennego:), Jeżeli mama karmiąca chce się napić piwa, to może to zrobić, ale warto zapoznać się z danymi na temat spożywania alkoholu przez mamy karmiące. [6]
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Sposoby na utrzymanie odpowiedniej ilości pokarmu – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jak zwiększyć laktację? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Problem z laktacją i karmieniem niemowlaka – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Jak szybko pozbyć się laktacji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- W jaki sposób zwiększyć laktację? – odpowiada Mgr inż. Weronika Weremko – Oszuścik
- Jak objawia się kryzys laktacyjny? – odpowiada Dr n. med. Jolanta Uchman
- Czy podczas karmienia piersią można pić piwo Karmi? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jak najszybciej zatrzymać laktację? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co może oznaczać zmniejszenie się ilości pokarmu? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Sposoby na zwiększenie laktacji – odpowiada Milena Lubowicz
artykuły
Jak odciągać pokarm?
Karmisz swoje dziecko piersią, ale wkrótce musisz
Co o karmieniu piersią przyszła mama wiedzieć powinna?
Informacja prasowa Mleko mamy to najzdrowszy
Ekspert odpowiada na 4 częste pytania młodych rodziców. Poznaj wskazówki dotyczące żywienia niemowlęcia
Przyjście dziecka na świat to wyjątkowe i niezwykl