Stosowanie antybiotyku i ściąganie pokarmu

Witam,mam2tyg dziecko.Zaczelam ja karmic piersia,po kilku dniach przestalam z powodu popekanych brodawek.Sciagalam mleko laktatorem.Kilka dni temu wrocilam do karmienia,w miedzyczasie dociagalam laktatorem i rozwinelo sie zapalenie piersi.Biore 2 antybiotyki,jeden na zapalenie drog moczowych.Raczej nie wroce do karmienia ale chcialabym dawac jej sciagane.Moje pytanie:jak często teraz gdy chora mam ściagać mleko i czy mam to robić do końca czy tylko do uczucia ulgi?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Zachęcam to ponownego sprobowania karmienia piersią. Bardzo polecam wizytę u doradcy laktacyjnego z cerfyfikatem, większość wizyt jest bezpłatna i możliwa stosunkowo szybko tj bez kolejek. Jeśli to jednak niemozliwe prosze zapoznać się z poniższym tekstem: (pochodzi on z bloga hafija.pl).

Żeby sobie pomóc przy niedoborze pokarmu, relakatcji, rozkręcaniu laktacji w niektórych sytuacjach, możesz stosować odciąganie mleka laktatorem lub ręcznie. Dobrą metodą jest odciąganie metodą tzw. 7-5-3.

Żeby była ona efektywna należy ją kontynuować, co najmniej przez 7 dni, a czasem dłużej. Jest to tzw pełne odciąganie pokarmu i przebiega wg schematu Chele Marmet[3]. Polega ona na regularnym odciąganiu mleka z piersi po każdym karmieniu (nigdy przed!)



W pierwszej kolejności odciągamy, (chociaż lepiej powiedzieć pracujemy laktatorem na piersi, bo mleko nie musi lecieć na początku od razu) przez 7 minut z lewej piersi, potem 7 minut z prawej. Analogicznie odciągamy od razu potem z lewej 5 minut i 5 z prawej, a na koniec 3 minuty z lewej i 3 minuty z prawej. (Jeżeli jesteśmy w niedoczasie czas odciągania można skrócić do 5-3-2 minut.) Takie odciąganie możemy przeprowadzić zarówno ręcznie jak i za pomocą laktatora.

Cały cykl daje nam 30 – 20 minut pełnego odciągania mleka. Należy taką pracę powtórzyć ok 8 razy dziennie (tylko PO karmieniu) i przynajmniej raz w nocy.



Mama może też stosować w sytuacjach kiedy chce utrzymać, wesprzeć laktację suplementy diety, które pozytywnie wpływają na produkcję mleka mamy. Większość kobiet nie potrzebuje wsparcia suplementów żeby utrzymać i polepszyć ilość mleka w piersi.

Każda suplementacja powinna być skonsultowana z lekarzem lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym, położną albo doulą lub promotorem karmienia piersią, a suplementom powinno towarzyszyć opróżnianie piersi poprzez przystawianie dziecka do niej a jeżeli jest to niemożliwe odciąganie pokarmu.



Jednym z produktów, które mama może przyjmować jest Femaltiker, który jest wyprodukowany na bazie słodu jęczmiennego. Sugeruje się, że jeden ze składników słodu – beta-glukan jest odpowiedzialny za efekt zwiększenia poziomu prolaktyny, a co za tym idzie wpływa pozytywnie na produkcję mleka. Słód jęczmienny łącznie z poradą laktacyjną i stymulacją laktacji jest skuteczny w 93% przypadków według badania opublikowanego w czasopiśmie Położna, Nauka i Praktyka[4].



„Słód jęczmienny jest dobrze scharakteryzowanym składnikiem naturalnym, którego laktogenne działanie można zaobserwować na poziomie komórkowym i wytłumaczyć jego podłoże molekularne.

Bezpieczeństwo i zasadność stosowania samego słodu jęczmiennego w odróżnieniu od napojów z alkoholem zawierających słód potwierdza Thomas W. Hale

American Breastfeeding Medicine wymienia słód jęczmienny jako przydatny w żywieniu kobiet mających problemy laktacyjne„[5]



Pamiętajcie, że picie piwa nie jest właściwym sposobem przyjmowania słodu jęczmiennego:), Jeżeli mama karmiąca chce się napić piwa, to może to zrobić, ale warto zapoznać się z danymi na temat spożywania alkoholu przez mamy karmiące. [6]

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty