Witamy!
Laktacja jest u ssaków, a zatem i człowieka naturalnym procesem wydzielania mleka przez gruczoły mlekowe, w celu wykarmienia młodych. Decyzja o zatrzymaniu laktacji może być podyktowana osobistą decyzją matki lub okolicznościami zdrowotnymi, na które nie ma ona wpływu. Są dwie metody zatrzymania laktacji: farmakologiczna lub naturalna.
Metoda farmakologiczna to przyjmowanie leków zmniejszających produkcję prolaktyny – hormonu przysadki mózgowej pobudzającego laktację. Może je przypisać lekarz ginekolog. Zazwyczaj są to tabletki do ssania.
Z kolei naturalne zatrzymanie laktacji następuje samoistnie i stopniowo, kiedy dziecko nie jest karmione, pierś nie jest całkowicie opróżniana i pobudzana do laktacji. Wówczas ważne jest unikanie stymulowania piersi w jakikolwiek sposób, dlatego dobrze będzie nie polewać ich bezpośrednio wodą z prysznica, a także tymczasowo zrezygnować z dotykania podczas seksu. Można wesprzeć ten proces sposobami babć, czyli piciem naparów z szałwii oraz mięty (2-3 saszetki dziennie). Może to być też herbatka z mięty pieprzowej lub napar z korzenia pietruszki.
W momencie, kiedy piersi się przepełniają i są bolesne, można odciągać laktatorem nadmiar pokarmu, aby nie doszło do zapalenia piersi. Jednak nie należy odciągać go do końca, najlepiej do zmniejszenia obrzęku - momentu odczucia ulgi. Dobrze byłoby stopniowo wydłużać czas pomiędzy następnymi odciągnięciami pokarmu. Jeśli piersi są obrzmiałe i bolesne można wspomagać się okładami żelowymi lub ze schłodzonej rozgniecionej kapusty, której sok ma właściwości ściągające (ok 20 minut).
W przypadku problemów, pomocny może być kontakt z doradcą laktacyjnym, który oceni sytuację i podpowie, jak dalej postępować, by jak najszybciej zahamować laktację.
Należy się liczyć z faktem, iż zahamowanie laktacji przy użyciu metod naturalnych będzie trwało dłużej niż przy pomocy leków. Jednak leki mogą powodować niepożądane skutki, dlatego należałoby je zastosować jedynie w ostateczności, gdy zawiodą inne metody i na pewno po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Zachęcam do zapoznania się z poniższymi artykułami:
• https://parenting.pl/doradca-laktacyjny
• https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-piersi
oraz odpowiedziami na pytania na podobny temat:
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-najszybciej-zatrzymac-laktacje
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/picie-szalwii-w-celu-zmniejszenia-laktacji
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak najszybciej zatrzymać laktację? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak hamuje się laktację? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Skuteczne sposoby na pobudzenie laktacji – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Zahamowanie laktacji domowymi sposobami – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Zbyt mała laktacja a karmienie dziecka – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Sposoby na utrzymanie odpowiedniej ilości pokarmu – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jak pobudzić skutecznie laktację? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- W jaki sposób zwiększyć laktację? – odpowiada Mgr inż. Weronika Weremko – Oszuścik
- Czy tabletki zaczęły działać? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak zwiększyć laktację? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska