Jak szybko pozbyć się laktacji?

Witam serdecznie. Nie karmie dziecka piersią i cały czas w Moich piersiach pojawia się mleko. Jak szybko pozbyć się laktacji? Pije miętę oraz szałwię ale mimo to muszę odciągać laktatorem i momentami sprawia Mi to bol oraz muszę budzić się najczęściej w nocy aby odciągnąć pokarm. Czy muszę za każdym razem odciągać gdy czuje ze są pełne? Czy starać się mniej odciągać nawet jak czuje ze są napełnione?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Laktacja jest u ssaków, a zatem i człowieka naturalnym procesem wydzielania mleka przez gruczoły mlekowe, w celu wykarmienia młodych. Decyzja o zatrzymaniu laktacji może być podyktowana osobistą decyzją matki lub okolicznościami zdrowotnymi, na które nie ma ona wpływu. Są dwie metody zatrzymania laktacji: farmakologiczna lub naturalna.

Metoda farmakologiczna to przyjmowanie leków zmniejszających produkcję prolaktynyhormonu przysadki mózgowej pobudzającego laktację. Może je przypisać lekarz ginekolog. Zazwyczaj są to tabletki do ssania.

Z kolei naturalne zatrzymanie laktacji następuje samoistnie i stopniowo, kiedy dziecko nie jest karmione, pierś nie jest całkowicie opróżniana i pobudzana do laktacji. Wówczas ważne jest unikanie stymulowania piersi w jakikolwiek sposób, dlatego dobrze będzie nie polewać ich bezpośrednio wodą z prysznica, a także tymczasowo zrezygnować z dotykania podczas seksu. Można wesprzeć ten proces sposobami babć, czyli piciem naparów z szałwii oraz mięty (2-3 saszetki dziennie). Może to być też herbatka z mięty pieprzowej lub napar z korzenia pietruszki.

W momencie, kiedy piersi się przepełniają i są bolesne, można odciągać laktatorem nadmiar pokarmu, aby nie doszło do zapalenia piersi. Jednak nie należy odciągać go do końca, najlepiej do zmniejszenia obrzęku - momentu odczucia ulgi. Dobrze byłoby stopniowo wydłużać czas pomiędzy następnymi odciągnięciami pokarmu. Jeśli piersi są obrzmiałe i bolesne można wspomagać się okładami żelowymi lub ze schłodzonej rozgniecionej kapusty, której sok ma właściwości ściągające (ok 20 minut).

W przypadku problemów, pomocny może być kontakt z doradcą laktacyjnym, który oceni sytuację i podpowie, jak dalej postępować, by jak najszybciej zahamować laktację.

Należy się liczyć z faktem, iż zahamowanie laktacji przy użyciu metod naturalnych będzie trwało dłużej niż przy pomocy leków. Jednak leki mogą powodować niepożądane skutki, dlatego należałoby je zastosować jedynie w ostateczności, gdy zawiodą inne metody i na pewno po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Zachęcam do zapoznania się z poniższymi artykułami:

https://parenting.pl/doradca-laktacyjny

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-piersi

oraz odpowiedziami na pytania na podobny temat:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-najszybciej-zatrzymac-laktacje

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/picie-szalwii-w-celu-zmniejszenia-laktacji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.