Jak najszybciej zatrzymać laktację?

Witam mam pytanie 06.09 urodziłam i nie karmie piersią dostałam nawał pokarmu piersi są gigantyczne bolą są tkliwe są gorące dostałam tabletki bromergon ale mam je brać dopiero jak piersi się unormują Lakarz zalecił masaż naciskanie brodawek by odrobina mleka wylatywała chłodne okłady ale ból jest straszny i moje pytanie brzmi czy mogę brać tylko teabletki czy muszę również masować piersi. Jak nie będę masować tylko brać tabletki na zatrzymanie laktacji to coś to pomoże czy nie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lek ma na celu zmniejszenie wydzielania prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego m.in. za produkcję mleka. Wskutek tego stężenie prolaktyny w organizmie spada i laktacja się zatrzymuje. Jeżeli jednak pokarm znajduje się w kanalikach piersiowych, co powoduje obrzmienie, przepełnienie i ból, to najpierw należy opróżnić piersi z nadmiaru pokarmu, ponieważ Bromergon nie zadziała na zaniknięcie pokarmu już wyprodukowanego.

Musi Pani delikatnie masować piersi i odciągać pokarm – ręcznie lub za pomocą laktatora, jednak tylko w takiej ilości, by poczuć ulgę (i nie stymulować nadmiernie laktacji). Przed odciągnięciem pokarmu warto wziąć prysznic i delikatnym, ciepłym strumieniem wody polewać piersi, zaś po odciągnięciu należy robić chłodne okłady, co zniweluje ból i zmniejszy obrzęk. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeżeli nie zacznie Pani odciągać pokarmu, to może dojść do zastoju, a w konsekwencji nawet do zapalenia piersi. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-piersi.

Może Pani również wkładać do biustonosza zmiażdżone liście kapusty – zadziałają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Dodatkowo może Pani pić szałwię – to naturalny sposób na wyhamowanie laktacji. Jeżeli piersi nadal będą obrzmiałe i tkliwe, polecam konsultacje z doradcą laktacyjnym, który oceni skalę problemu i ewentualnie podpowie jak dalej postępować, by zatrzymać laktację jak najszybciej. Być może przydatny okaże się ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.