Jak hamuje się laktację?

Witam. Mam pytanie, jestem w 8 tyg. ciąży. Wiem już na pewno, że nie chce karmić piersią po porodzie. Czy lekarz mi wypisać już teraz leki hamujące laktację tak żebym nie musiała walczyć z tym problemem po porodzie? Jeśli nie teraz to czy w którymkolwiek miesiącu ciąży? Jeśli nie farmakologicznie, to czy istnieją jakieś alternatywne metody np. herbaty itp. które zahamują laktację? pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

laktację hamuje się dopiero po porodzie, a nie w trakcie ciąży. Najczęściej kobiety decydują się na naturalne, łagodne metody wyciszenia laktacji, środki farmakologiczne to ostateczność, często odradzana nawet przez lekarzy.

By zahamować laktację, nie należy oczywiście przystawiać dziecka do piersi – w takim wypadku zanik pokarmu może nastąpić od kilku do kilkunastu dni. Pomocniczo kobieta może odciągać niewielkie ilości pokarmu oraz stosować okłady chłodzące i łagodzące ból czy obrzmienie piersi. Wysoką skutecznością wykazuje się także szałwia – picie naparu z tego zioła, nawet do kilku razy dziennie, w sposób szybki hamuje laktację.

Proszę zapoznać się z odpowiedziami na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-najszybciej-zatrzymac-laktacje oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zatrzymac-laktacje-od-razu-po-porodzie.

Lek stosowany do wyciszania laktacji hamuje wydzielanie prolaktyny i w ten sposób prowadzi do ustania laktacji, jednak nie jest polecany przez lekarzy, ponieważ stosowanie go może pociągać za sobą szereg skutków ubocznych (m.in. stanów depresyjnych).

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.