Jak pobudzić laktację?

Witam, moje dziecko ma 13 miesięcy i cały czas było karmione piersią, jednak ostatnio zauważyłam, że mój pokarm jakby zanika. Czy to możliwe, że pokarm kończy się mimo tego, że dziecko było karmione cały czas, a jedyne co się zmieniło to oczywiscie częstotliwość karmień. Synek ciągle domaga się piersi, a ja mam wrażenie, że tam już nic nie ma, w dodatku budzi się kilka razy w nocy i wola "am am", czego wcześniej nie robił. Dodam, że moje piersi wróciły do rozmiaru sprzed ciąży. Wiem, że karmienie jest najważniejsze do końca pierwszego roku życia, ale skoro dziecko nadal chce, to mogłabym go jeszcze karmić, czy jest jakaś możliwość na pobudzenie tej laktacji?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stymulacja piersi do odpowiedniej produkcji mleka odbywa się przez pierwsze 3 miesiące życia dziecka, kiedy dochodzi do rozbudzenia receptorów prolaktyny. Jeżeli jednak dotychczas nie miała Pani problemów z ilością pokarmu, to prawdopodobnie rozbudzenie laktacji przebiegło właściwie. Więcej na temat laktacji i mechanizmu jej działania w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.

Na tym etapie rozwoju, na jakim znajduje się Pani dziecko, to ono steruje laktacją na zasadzie popytu i podaży, co oznacza, że prawdopodobne zmniejszenie ilości pokarmu wynika z mniejszej częstotliwości karmienia dziecka piersią. Jest to oczywiście naturalny etap związany z faktem, iż mleko nie zaspokaja w pełni zapotrzebowania dziecka na składniki odżywcze. Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-rocznego-dziecka.

Jeżeli chce Pani zwiększyć ilość pokarmu, to przede wszystkim musi Pani częściej przystawiać syna do piersi. Dodatkowo może Pani spożywać suplement diety poprawiający laktację – powinien zawierać ekstrakt ze słodu jęczmiennego oraz beta-glukan. Pozytywnie na laktację wpływa także kozieradka, melisa, kminek i koper włoski, więc może Pani pijać napary z tych ziół. Proszę również pamiętać, że najlepszym napojem mlekopędnym jest po prostu woda – wypijana przez kobietę w dużej ilości pozytywnie wpływa na laktację.

Z patologicznych przyczyn braku pokarmu należy wymienić zaburzenia hormonalne, a także silny stres czy traumę, która dotyka kobietę karmiącą oraz choroby (anemia, cukrzyca itd.).

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kryzys-laktacyjny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.