Jak pobudzić skutecznie laktację?

Dzień dobry, mój synek ma 2,5 miesiąca. Od dwóch tygodni zauważyłam że mam mniej pokarmu. Po opróżnieniu dwóch piersi dziecko jest niespokojnie i dalej chce jeść. Widzę że nie najada to wtedy dokarmiam go mlekiem modyfikowanym. Chciałabym bardzo nadal karmić małego piersią i mieć dużo mleka. Piję dużo wody i codziennie herbatkę Lactosan. Jak skutecznie pobudzić laktację aby móc wykarmić dziecko?

Dzień dobry,

Przede wszystkim warto karmić jak najczęściej - to karmienie piersią w największym stopniu dalej pobudza laktację (kwestia hormonów). Dzieci do około 4 miesiąca regulują swój rytm, tak jak i laktacja reguluje się w tym okresie. Dodatkowo to, że dziecko chce dalej ssać nie oznacza, że dalej jest głodne, tylko po prostu potrzebuje ssać :) Ssanie daje mu poczucie bezpieczeństwa, bliskości z mamą. Oczywiście nie oznacza to na 100%, że ilość pokarmu jest odpowiednia, może mieć Pani problem z laktacją, ale zanim zacznie Pani dokarmiać mlekiem modyfikowanym należy poradzić się doradcy laktacyjnego. Czasem 1-2 wskazówki powodują, że karmienie zaczyna "wychodzić" i wszystko wraca do normy. Proszę również pamiętać, że mama karmiąca ma większe zapotrzebowanie energetyczne niż do tej pory. Gdy jemy za mało, za mało również produkujemy pokarmu. Posiłki powinny być regularne, ale nie muszą być od razu 2 daniowymi obiadami, kiedy nie mamy na to czasu i głowy. Na koniec to co równie ważne - stres - wolna, spokojna głowa pomaga w laktacji. Natomiast, żeby się odstresować warto poradzić się tak jak pisałam doradcy laktacyjnego i zadbać o odpowiednią dietę dla mamy karmiącej- zapraszam.

Pozdrawiam serdecznie.