Czy dobrze karmię niemowlę?

Witam, mam synka 11 tyg, na początku przystawialam małego do piersi niestety kończyło się to płaczem wiec zaczęłam ściągac pokarm laktatorem i karmilam synka butlą, tydzień temu zmęczona juz ściąganiem mleka stwierdziłam ze przystawie małego do piersi i udało się mały ładnie ssal i co najważniejsze nie płakał po schowaniu piersi, niestety od dwóch dni strasznie pręży się przy piersi, łapie i puszcza pierś, czasami puszcza bączki, boję się ze może nie mam znów pokarmu, a nie chce wrócić do laktator. Każdy mi powtarzał ze dziecko jest najlepszym laktatorem. Co mam robić??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie, mówi się, że dziecko jest najlepszym laktatorem i jest to prawda. To dziecko steruje laktacją – początkowo, w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka każda walka o kroplę mleka może być wyczerpująca i dla matki, i dla niemowlęcia. Jednak po upływie kilku tygodni (czasami miesięcy) dziecko steruje laktacją na zasadzie popytu i podaży. Oznacza to, że im częściej przystawiane jest dziecko, tym na większe zapotrzebowanie „programowane” są piersi. Być może ten artykuł Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy. Zatem jedynym wyjściem jest jak najczęstsze przystawianie dziecka.

Prężenie się, płacz i gazy to oznaki kolki jelitowej. Być może sposób przystawiania ma na to wpływ albo jest to spowodowane zbyt łapczywym piciem mleka przez dziecko. Proszę spróbować robić przerwy podczas karmienia na „odbicie” niemowlęcia. Więcej informacji na temat kolek odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Jeżeli to nie pomoże, to sugeruję konsultacje z pediatrą – może zadecydować o wdrożeniu probiotyku oraz podawaniu kropli zawierających symetykon. Proszę pamiętać, że kolki niemowlęce spowodowane dolegliwościami jelitowymi mijają z upływem czasu.

O tym, jak pobudzić laktację dowie się Pani również z naszego wideo: https://portal.abczdrowie.pl/dziejesienazywo-jak-mozna-wspomoc-laktacje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.