Dlaczego niemowlę tak często płacze?

Witam, Moja córeczka ma 6 tygodni i od jakiegoś czasu płacze i rzuca się przy karmieniu Również pomiędzy kamieniem dużo płacze i ciągle jest głodna i nie wiem co jej jest ? Dałam jej smoczek ale to tylko na chwilę ja uspokaja. Czy muszę się udać do lekarza? A jeśli nie to jak jej?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli przypuszcza Pani, że dziecko się nie najada, to jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna płaczu. Nie napisała Pani, czy dziecko karmione jest piersią, czy mlekiem modyfikowanym – jeżeli żywi się Pani pokarmem, to być może warto przystawiać dziecko do piersi częściej. Pierwsze tygodnie życia dziecka, to czas, gdy niemowlę reguluje laktację u matki – im częściej przystawia Pani córkę do piersi, tym więcej pokarmu jest produkowane, a co za tym idzie – tym większa pewność, że dziecko będzie się najadać. Warto ten problem skonsultować z pediatrą – jeśli dziecko nie przybiera na wadze prawidłowo, będzie to znak, że dziecko jest głodne, wówczas być może konieczne będzie nawet wprowadzenie mieszanki mlekozastępczej w celu dokarmienia dziecka. Tutaj więcej o płaczu niemowlęcia: https://portal.abczdrowie.pl/placz-niemowlecia.

Proszę również upewnić się, że niemowlęciu nie doskwiera osławiona kolka – często jest ona przyczyną rozpaczliwego płaczu, trudnego do ukojenia. W takiej sytuacji również warto jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. Walka z kolkami nie jest łatwa, a na każde dziecko działa co innego. Arsenał sposobów na zniwelowanie kolki jest całkiem spory – masaż brzuszka, „rowerek” nóżkami, termofor lub ciepła pielucha przyłożona do brzucha, kołysanie i tulenie – musi Pani sprawdzić, co ma najlepszy wpływ na Pani córkę. Proszę również zapoznać się z tym artykułem – wspomina inne możliwe przyczyny płaczu u niemowlęcia: https://parenting.pl/12-najczestszych-powodow-placzu-dziecka-i-sposoby-by-sobie-z-nim-poradzic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.