Dlaczego niemowlę tak płacze podczas karmienia?

Witam, córka ma 4m-ce. Od 2tygodni karmię mlekiem modyfikowanym. Córka nie je lapczywie. Zastanawia mnie jej płacz kiedy puszcza gazy. Ma też problem z kupą. Dodam że nie chce pić ani wody (dodaje glukoze żeby ją zachęcić) ani nie chce pić kopru... Nie chce podawać jej laktulozy co 3dni żeby zrobila kupę A inaczej nie robi. Nie podaję też już espumisamu bo przeraża mnie jej płacz jak pierdzi... kupiłam ostatnio Diflos Ale Nie wiem czy to pomoże. Może wina e mleku ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim nie napisała Pani, czy dziecko wcześniej karmione było piersią czy mlekiem modyfikowanym – w przypadku zmiany metody karmienia lub zmiany mieszanki mogą wystąpić dolegliwości trawienne, natomiast jeżeli po 2 tygodniach stosowania danej mieszanki dolegliwości są nasilone, to warto skonsultować to z pediatrą w celu ewentualnej zmiany preparatu mlekozastępczego na inny.

Nie powinna Pani podawać niemowlęciu ani glukozy, ani kopru. Jeżeli pediatra widzi potrzebę dopajania dziecka (a często jest to konieczność przy karmieniu mlekiem modyfikowanym właśnie z uwagi na ryzyko wystąpienia zaparć), to powinna być to woda źródlana. Niemowlęta rzadko piją płyny inne niż mleko z chęcią, natomiast jest to kwestia przyzwyczajenia, więc z czasem dziecko powinno wypijać większe ilości wody. Problemy z wypróżnieniem się oraz gazami mogą mieć związek nie tylko z mlekiem modyfikowanym, ale też niedojrzałością układu pokarmowego lub alergią pokarmową. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Doraźnie zalecam masaż brzuszka, wykonywanie tzw. „rowerka” nóżkami i jak najczęstsze układanie dziecka na brzuchu – metody te pomogą w odgazowaniu jelit oraz wpłyną pozytywnie na perystaltykę jelit. Jeżeli pojawiają się dolegliwości związane z kolką jelitową, to jednak warto podawać krople z symetykonem – są zupełnie bezpieczne. Więcej na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bobotic-forte-krople-30-ml-kolka-jelitowa-u-niemowlaka-wlasciwosci-dawkowanie.

Podawanie probiotyku również może przynieść ulgę i będzie miało dobroczynny wpływ na układ pokarmowy niemowlęcia: https://portal.abczdrowie.pl/dziecko-a-probiotyki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.