Co jeszcze mogę zrobić z tymi wzdęciami u dziecka?

Witam, dziewczynka 9 tygodni, trzeci dzień nie ma kupki za to pojawiły się śmierdzące wzdęcia. Masuje brzuszek, podciągamy kolana do brzuszka, noszona jest w pionie. Co jeszcze mogę zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani czy dziecko jest karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Najczęstszą przyczyną wzdęć, zaparć czy kolki jelitowej u niemowląt jest niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Wiążą się z tym problemy z trawieniem laktozy lub inne nietolerancje pokarmowe. W przypadku karmienia piersią niekiedy dieta matki ma wpływ na samopoczucie dziecka – w określonych sytuacjach wskazane jest odstawienie mleka krowiego i jego przetworów oraz potraw uznawanych za wzdymające (smażone, warzywa strączkowe, tłuste mięsa itp.). Szczegóły odnajdzie Pani w tym artykule: https://parenting.pl/wzdecia-u-niemowlat.

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym czasami nie tolerują konkretnej mieszanki – konieczna bywa zmiana mleko na inne, nierzadko na hipoalergiczne, w którym białka mleka krowiego rozbijane są na mniejsze, łatwiej przyswajalne, cząsteczki. Niemowlęta żywione mieszanką mlekozastępczą wymagają również dopajania – czasami jest to kluczowe dla poprawy perystaltyki małych jelit. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Dodatkowo można podawać enzym laktazy, ułatwiający trawienie oraz probiotyk, który wspiera kolonizację jelit właściwą florą bakteryjną, odpowiedzialną m.in. za prawidłowe trawienie. O probiotykach traktuje ten artykuł, może Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/dziecko-a-probiotyki.

W ostateczności pediatra może zadecydować o doraźnym wsparciu rytmu wypróżnień niemowlęcia – w tym celu stosuje się czopki glicerolowe, mikrowlewki lub kateter, ułatwiający odgazowanie jelit. O zatwardzeniu u niemowlęcia przeczyta Pani równie w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.