Jak leczyć przepuklinę u dziecka?

Witam .? Syn ma 3 miesiące dość duża ok 3 -3.5 cm przepukline pępkowa. Za tydzień mamy wizyte u chirurga dziecięcego. Mamy problemy z brzuszkiem? Moj syn słabo śpi, często go boli brzuszek, słychać takie jakby strzelanie tam. Do tego problem z kupa. Trzeba mu 'pomoc' albo windi albo czopek , kupa jest gęsta więc to zaparcia. Jestem kpi i mleko się kończy bo ściągam coraz mniej i dokarmiam Bebilon. Może to od mm te problemy z kupa ? Sama już nie wiem jak mu pomóc. Dostaje debridat i kolzym.jak mogę pomóc mu w domu?

Redakcja abcZdrowie

Witam, przepuklina pępkowa pozostaje bez związku z zaparciami. Ból brzucha i charakterystyczne odgłosy burczenia, przelewania się itp. świadczą prawdopodobnie o niedojrzałości układu pokarmowego, a co się z tym wiąże – z problemami z trawieniem. Czasem mogą świadczyć o nietolerancji pokarmowej. Zaparcia lub po prostu bardziej zbity stolec są typową dolegliwością niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Dla Pani być może jest to zaskoczeniem, bo dotychczas karmiła Pani dziecko własnym pokarmem – wówczas zarówno rytm wypróżnień, jak i konsystencja stolca są zupełnie inne niż w przypadku niemowlęcia karmionego mieszanką mlekozastępczą. Warto skonsultować ten problem z pediatrą, być może dobrym posunięciem byłaby zmiana mleka na inne (istnieją produkty przeciwdziałające kolkom czy zaparciom). Więcej o zatwardzeniu u dzieci w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-u-niemowlat. Jeśli chodzi o wspomaganie dziecka w defekacji, to proszę pamiętać, że czopki oraz kateter to ostateczność, po którą należy sięgać jak narzadziej – prowadzi to do rozleniewienia jelit, co skutkuje nie wyeliminowaniem, a pogłębieniem problemu zaparć. Aby pomóc dziecku w wypróżnieniu warto zacząć stosowanie probiotyku – na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych dla niemowląt już od pierwszych dni życia. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na mikroflorę jelitową. Dodatkowo można spróbować wykonywać tzw. rowerek nóżkami dziecka oraz wypróbować delikatny masaż brzucha, mający na celu poprawienie perystaltyki jelit. Dokładny instruktaż oraz inne sposoby na zaparcia u niemowląt odnajdzie Pani w artykule pod tym linkiem: https://parenting.pl/zaparcia-u-noworodka-karmionego-piersia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.