Dlaczego dziecko silnie się pręży?

Moja córka 3 miesiące. Karmię piersią ale dodatkowo daje mleko Nan optipro plis 3 butelki od początku gdy wyszłam ze szpitala. Od jakiegoś tygodnia mała zaczęła się prężyć spina brzuszek podkurczac nóżki gdy jest najedzona zasypia ładnie ale budzi się napinając brzuszek robi się twardy. Nie ma wysypki ani gorączki ale zaczyna zabkowac. Nie wiem czy zmienić mleko czy poprostu dziecku rozwija się układ jelitek. Martwi mnie to spinanie bo mocno rączki zaciska i się napręża robi zielona kupkę i nie może puszczać bączków. Podaje dicoflor i Espumisan

Redakcja abcZdrowie

Witam, tzw. kolka niemowlęca to częsta przypadłość, która może mieć podłoże neurologiczne, psychologiczne i alergiczne. Niejednokrotnie wiąże się z niedojrzałością układu pokarmowego i wynikającą z tego trudnością z trawieniem pokarmu. Niestety, trzeba ten okres przetrwać, starając się ulżyć dziecku. Spinanie, zaciskanie rączek i naprężanie się świadczą o kolce jelitowej. W zwalczeniu jej mogą być pomocne różne metody: tzw. „rowerek”, ciepła pieluszka przyłożona do brzucha, delikatny masaż. Jeśli to nie zdaje egzaminu podaje się doraźnie symetykon, np. w postaci Espumisanu, a czasem konieczny jest kateter, który umożliwia odgazowanie jelit. Kilka innych przydatnych sposobów na kolkę w naszej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/jak-radzic-sobie-z-kolka-u-dziecka. Równie ważny jest probiotyk – wspomaga układ odpornościowy dziecka oraz znacząco poprawia pracę jelit, wzbogacając mikroflorę jelitową. Czasami, kiedy kolka ma podłoże alergiczne, związana jest z nietolerancją jakiegoś składnika – np. białka mleka krowiego, choć nie tylko. Wówczas konieczne jest przeanalizowanie diety matki (jeśli karmi piersią) lub zmiana mleka modyfikowanego na inne. W Pani przypadku pomocne może okazać się jedno i drugie. O alergii pokarmowej może Pani przeczytać tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-niemowlat Najczęściej kolka jelitowa ustępuje do 5.-6. miesiąca życia, zaś jeśli utrzymuje się dłużej, może wymagać diagnostyki. Na ten moment powinna Pani skonsultować strategię działania z pediatrą, ponieważ zielony stolec sugeruje, że może potrzebna będzie zmiana mleka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.