Czy mogę podać Espumisan tygodniowemu dziecku?

Czy mogę podać espumisan tygodniowemu dziecku? Możliwe że męczą go gazy. Płacze, robi się czerwony, podkurcza nóżki. Jeżeli tak to ile kropelek podać i czy przy każdym karmieniu?

Redakcja abcZdrowie

Witam, Espumisan to środek zwierający symetykon – bezpieczną i łagodną substancję, która w całości usuwana jest z jelit. Dlatego można podawać ją niemowlętom bez obaw, jednak dopiero po 1. miesiącu życia. Wówczas producent sugeruje podanie 25-50 kropli na dobę w dwóch dawkach (czyli po 14-25 kropli jednorazowo). W przypadku tygodniowego noworodka proszę niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub położną – do nich należy ocena stanu dziecka oraz decyzja, czy konieczne jest podawanie jakiegokolwiek leku, tym bardziej jeśli nie ma Pani pewności co do tego, czy problemem są kolki jelitowe. Zachęcam do zapoznania się z naszą infografiką, być może podpowie Pani, co robić oraz czy na pewno jest to kolka jelitowa: https://portal.abczdrowie.pl/jak-radzic-sobie-z-kolka-u-dziecka. Doraźnie może Pani spróbować ogrzewać brzuszek dziecka i wykonywać delikatnie tzw. „rowerek” jego nóżkami, by pobudzić jelita do wydalenia nadmiernej ilości gazów i złagodzić ostry ból podczas ataku kolki. Być może pomocne okaże się układanie dziecka na brzuchu. Warto również upewnić się, czy noworodek jest właściwie karmiony – czy np. zbyt duży wypływ pokarmu lub mleka modyfikowanego nie powoduje problemu lub czy dziecko nie połyka dużych ilości powietrza podczas przełykania mleka. W tym materiale wideo odnajdzie Pani więcej informacji na temat kolki jelitowej dziecka oraz dowie się Pani jak prawidłowo masować brzuch niemowlęcia: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-kolke-u-dziecka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.